vanhavadis @ hotmail.com

Vanspor Kimin?

Son günlerde, kamuoyunu meşgul eden en önemli konu Vanspor. Evet, kentte yaşayan her fert çok iyi bilir ki, Belediye Vanspor, kentin yegâne birleştirici gücüdür. Belediye Vanspor üzerinden, kentte yaşayan halkı, birbirine düşürmeye kalkışmak, kimsenin hakkı olmadığı gibi, kimsenin haddi de olamaz.

Bizler, Türkiye’nin en güzel şehri olan ‘Van’da’ yaşayan bireyler olarak, şimdiye kadar nice Belediye Başkanları, Valiler, Kulüp Başkanları ve nice Milletvekilleri gördük. Zamanla hepsi bir bir yok olup gitti. Yaptıkları tek şey, sadece kent kimliği üzerinden prim elde etmek.

 Hangi birinin ismini dile getirdiğimizde, çoğunun ismi çok kötü bir şekilde konuşulur. Nedeni ise; Van şehrine ve Van şehrinde yaşayan pırıl pırıl insanlara, faydadan çok zarar verdikleridir. Statlara birilerinin ismi mi verilmedi? Ne oldu? yıllar sonra geri çekildi o meşhur isimler.

Genel ve Yerel seçimlerden sonra Van halkı, tam birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya başlamışken, bu kez Belediye Vanspor üzerinden, halkı bir birine düşürmeye çalışmak, kimsenin vazifesi değil.

 Herkes oturduğu yeri ve herkes kendisine tahsis edilen görevi, başarı ile yürütmekle mükelleftir. Van halkı çok merhametli olduğu kadar, bir o kadar da acımazdır. Bunu herkes çok iyi bilir.

Hele ki, Spor camiası ve Belediye Vanspor taraftarını, hiç anlatmaya gerek yok. Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz, bu hassas süreçte, kent sakinleri arasında, ikilik yaratmaya çalışmak, akıllara ziyandır.

Belediye Vanspor, çok uzun yıllar sonra 2. Lige çıkmayı başarmışsa, her ne olursa olsun, hiçbir gerekçe, gösterilmeye lüzum olmaksızın, her birey, Belediye Vanspor etrafında, birlik olmak için çaba göstermelidir.

 Gerekirse, harçlığımızı, gerekirse stadyum ve tesislerde temizlik yaparak, gerekirse bir lokma ekmemizi ikiye bölerek, 2. Lige çıkma başarısını gösteren Belediye Vanspor’a sahip çıkmamız gerekir. Eski yıllarda olduğu gibi, illa ki birileri çıkacak emri vaki bir şekilde, yıllar önce olduğu gibi, haraç şeklinde para mı toplasın.

Van halkı olarak, artık kendi kendimize nasıl yardım edeceğimizi iyi bilmemiz lazım. Bizler, birlik ve beraber olursak bu kent'te şaha kalkar, Vanspor'da Süper Lige çıkar. Yoksa her birimiz, bir tarafından tutup aşağıya çekersek, kent geriye gider, akabinde Belediye Vanspor’da tepe takla aşağıya doğru yol alır. 

Belediye Vanspor, ne bir siyasi partinin, ne de her hangi bir hükümetin arka bahçesi olmamalıdır. Olmasına da müsaade etmemek lazım.

Belediye Vanspor, Vanlıların olsun, Vanspor halkın olsun. Van halkı, geçmiş yıllardan ders çıkararak, bu saatten sonra, Vanspor üzerinden, çıkar elde etmeye çalışanlara fırsat vermez.

Vanspor halkındır. Belediyelerde, Valilikte ve diğer kurumlarda, ellerinden geleni desteği vermekle mükelleftir.  Tek birleştirici argüman olan Vanspor’a dokunmayın derim. İsim Belediye Vanspor olsa ne olur, Ayhan Vanspor olsa ne olur! İsme takılı kalmak çok yanlıştır. Belediye bu gün HDP, yarın CHP, Sonra MHP, sonra AK Parti sonrasında başka bir parti olabilir.  Bunlar hepsi geçici şeylerdir. Önemli olan bu kentin, tek ve yegane bitleştirici argümanı olan, Vanspor etrafından kenetlenmektir. Gün birlik günü, gün Vanspor'a sahip çıkabilme günüdür. 

Geçmiş yıllarda, Vanspor’a ihanet edenleri gördük, ne hale geldiklerini. Vanspor vakıf gibidir, vakıf malına zarar verenlerin sonu, her zaman hüsran olmuştur. #Vanspor’a dokunma#