vanhavadis @ hotmail.com

Her zaman her platformda dile getirilir. Van bölgenin cazibe kentidir. Herkes tarafından söylenir bu söz. Sadece Van halkı değil, bölge halkına sorduğunuzda da ayni cümleyi söylerler: “Van bu bölgenin en güzel ve cazibe kentidir” diye. 

Her nedense tüm sıkıntı ve sorunlara rağmen, bölgenin en güzel kenti olan VAN kendiliğinde adım adım gelişebiliyor. Tüm zorluklara rağmen, yatırımcı Van’a gelmek istiyor, Turistler akın akın Van’a gelmek istiyor ve geliyor da. İşte bu da Allah’ın bir hikmeti.  Van’ın tek eksiği güçlü bir Lobi ve iyi bir Lider.

Trabzon Lobisi gibi güçlü bir Lobi oluşabilirse, Van’ı kimse tutamaz. Milletvekili olan ve daha sonra Milletvekili süresi biten kendini beğenmiş siyasetçiler ise üzülerek söyleyeyim! Milletvekili süresi bittikten sonra Ankara’ya yerleşmekten büyük zevk alıyor.  Van’ın belini böken başka bir etken ise, amacı beli olmayan bazı siyasetçilerin peşine giden, geleceğini düşünmeyen saf, temiz yürekli  Van halkı.

Hiçbir amacı olmayan, ne yaptığını bilmeyen, kime hizmet ettiği anlaşılmayan siyasetçilerin peşine gitmek Van ve Vanlılara yapılan en büyük zülümdür. Bence artık dur demek lazım. Van’a hizmet yapacak, hizmet odaklı projelere imza atabilecek yüreği Van için gümbür gümbür atan, genç, dinamik, çağa ayak uydurabilecek yeni siyasetçilerin artık sahaya çıkması gerekir ve zamanı gelmiştir.

 Eski siyasetçi ve eski kafadan gidenlerin defteri artık kapanmalıdır. Şov peşinden koşanların, akşam bağırıp çağırıp sabah ihale sözü aldığında susan, kendi çıkarı için en yakın adamını bile gözünü kırpmadan kötüleyen ve satanların defteri artık kapanmalıdır. Hoşgörü, iyi niyetli, tahsili yüksek, her platformda konuşmasını ve hareket etmesini bilen, vizyon geniş insanların artık sahada olması gerekir.

 Van halkı bu ikilem arasında kalmadan, kentin geleceğini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.  İşsizliğin son bulması, kentin huzurlu olması, kentin geleceği açısından insanlar artık tercihlerini iyi yapmalıdır. Her geçmişten bir ders çıkararak ileriyi görmek gerekir. Yüzüne gülen, sırtını döndükten sonra “eh banane ya! Van’ın sorunu, onun bunun sorunu” diyen siyasetçilerden uzak durmak lazım. 

Genç nesile önem vermediğimiz sürece, sorunlar biraz zor çözülür gibi görünüyor.