vanhavadis @ hotmail.com

Van’ımızın ırk yüzdeliği %80 Kürt halkı soydaşlarımızdan oluşmaktadır, cumhuriyet tarihinden bu güne kadar ülke siyasetinde azda olsa devlet ve hükümet yönetimlerinde çok elzem yerlerde görev alan bürokratlar ve siyasetçilerimiz olmuştur.

Yakın tarihte üçlü bir koordinasyonla cumhurbaşkanımıza sunulan bir çözüm projesi maalesef Kürt halkın bulunduğu sahada değil Ankara merkezli akil insanlar ve aktivistlerce ele alınan projenin maalesef hayırlı bir sonuçla neticelenmediği görülmüştür, adeta inançlı vatan sever Kürtlerin Leninist, Marksist ve emperyalist güçler tarafından koordine edilen, maşa olarak kullanılan Kürtler tarafından bölgede terbiye metoduyla hem haraca hem de göçe zorlanma gibi neticelerle sonuçlandığı ve nihayetinde bir çözüm odaklı noktaya varılamadı aşikar olmuştu.

1 milyon 163 bin nüfusa sahip Van ilimizin siyaseten kendi halkınınım dilini bilen kendi halkının derdinden haberdar olan aynı dili aynı yüreği paylaşan insanların göreve getirilmesiyle ilimizde daha kucaklayıcı ve yapılan hizmetlere karşın daha güven verici bir değer kitlesi elde edilemez miydi ? geçen sokakta karşılaştığım bir amcanın acizane şikayetine şahit oldum ili ve merkez ilçelerinin bir kısmı ve kadın kollarını temsil eden %80 Kürtlerden oluşan bir mecrada halkın dilinden anlayan birileri olsa belki emperyalist güçleri burada üzerimize kurguladıkları oyunları boza bilir vatana millete kardeşlik duygusunu daha güzel pekiştirebilir, bakış açısı belki genel merkezin arzuladığı bir siyasi güç buralarda da elde edilir sorusunu akıllara getiriyor.

Ve hatta amcamız ekleyerek memlekette adam mı? yok belli başlı hizmet kurumlarına ithal insanlar getirilerek halkın burada nefret duygusunu körüklüyorlar bunun yanında son serzenişi de, Ak parti teşkilatına kim getiriliyorsa kendisinden önceki temsiliyet görevleri alanları eleştirmekle geçiştiriyorlar ve ötekileştiriyorlar, bu yüzden Van’da beklenilen sonuçlara ulaşamayız demesi beni derinden üzmüştür. Dışlanamayan kucaklayan sadece birilerin değil hepimizin güzide ilimizin hayrına vesile olacak projelerle, bu güzel şehre hizmet edenleri nasip etmesini Cenabı haktan diliyoruz. Abdullah Ateş/Vanahavadis