vanhavadis @ hotmail.com

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Köpeklere Teslim

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, son zamanlarda köpeklerle anılması birçok kişiyi tedirgin etti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde oturan birçok Anne ve Baba bizzat Van Havadis Gazetemizi arayarak,  Kampüsteki köpeklerin büyük tehlike oluşturduğunu ifade etiler. Kampüs yerleşkesinde başı boş dolaşan köpekler, yeri geliyor ufak çocuklara saldırıyor, yeri geliyor Öğrencilere saldırıyor yeri geldiğinde ise küçük büyük, yaşlı genç demeden rastgele insanlara saldırabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde başıboş gezen bir grup köpeğin, küçük yaştaki çocuğa saldırması olayın dozunu kaçıran durum oldu. Durumdan şikayetçi olan duyarlı Anne-Babalar, “illa ki birilerinin köpekler tarafından parçalanması mı gerekir” Bizler ivedikle bu vahim olaya bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Burada asla suçlu birilerini aramıyoruz yada suçluyu bulmak için açıklama yapmıyoruz diyen, duyarlı vatandaşlar  “ Burada soruyoruz? insan canı mı önemli yoksa başıboş gezen köpeklerin mi ?” Üniversite yetkililerinin, Hayvanseverler derneği yada hayvanseverlerden gelecek olan tepkilerden ötürü bir şey yapmadıklarını biliyoruz.

Fakat böyle giderse, Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü başıboş köpeklerin istilasına maruz kalacaktır. Başıboş köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor. Buna kesinlikle bir çözüm bulunmalıdır.

Hayvanseverler gelsinler buna bir çözüm bulsunlar. Üniversite alanı açık bir alan olduğu için her gün köpek sayısında artış meydana geliyor. Allah muhafaza bu köpekler günün birinde bir tane insanı parçaladığı zaman bunun hesabını kim yada kimler verecek? Buradaki köpekler toplanıp hayvan barınaklarına götürülmelidir.

Yani bizler bir şekilde bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Çocuklarımızın canı herşeyden daha önemlidir. Şeklinde açıklamalarda bulunan Anne-Babalar Üniversitenin bir an evvel başıboş gezen köpeklerden kurtulması gerektiğini ifade ettiler.

Bu konuda Üniversite Rektörlüğü’nün onlarca kez Van Büyükşehir Belediyesi ile Tuşba Belediyesi’ne yazı yazdığını biliyoruz. Buna rağmen çözüm bulunamıyor.  Üniversite yetkililerinin başıboş köpeklerin, kampüs alanının dışına çıkarılması yada bir işlem yapması gibi yetkilerinin olmadığını biliyoruz.  Durum böyle oldukça Üniversite yetkilileri ile olaya maruz kalan şahıslar karşı karşıya geliyor.  Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin kalıcı bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde Allah muhafaza birilerine bir şey olması durumda, ne hayvanseverler ne de başka severler bunun hesabını asla veremezler.