vanhavadis @ hotmail.com

Van Vakfına Nizamı ayar

Van Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın Olağan Genel Kurulu İstanbul Mercure Otel’de yapıldı.

Van Vakfı’nın seçimini çok yakinen takip edenlerden oldum. Yaklaşık bir ay boyunca nabız tutuk, birebir görüşmeler gerçekleştirdik, adayları mercek altına aldık. Açıkçası seçimin çok çekişmeli olacağını biliyorduk.

Adaylardan biri daha önce Başkanlık yapmış oldukça sosyal biri, mevcut Başkan Nizamettin Ağar oldukça beyefendi, ağırbaşlı, aşiret sahibi ve toparlayıcı bir kimliğe sahip. Bir diğer aday ise genç hareketli ve enerji dolu. Üç adayda kendilerinden emin bir şekilde yola çıktılar.

İlk günden itibaren, adaylardan  Nizamettin Ağar’ın bir adım önde, biraz daha şanslı olduğunu söylüyorduk. Hatta seçim sabahı bile, kim beni aramışsa, Nizamettin Ağar’ın, bir adım önde olduğunu söylüyorduk. Çünkü tablo onu gösteriyordu. İstanbul’da birebir takip ettiğim Van Vakfı Seçiminin, mübala olmasın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri kadar, heyecanlı ve takip oranı yüksek bir seçim oldu. Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan Vanlıların, yakın takibe aldığı bir seçim oldu.

Nitekim, seçim günü salonu hınca hınç dolduran kişilerin, büyük ilgi göstermesi, bunun en belirgin örneği oldu. Bizler ekip arkadaşlarımızla, 3 gün boyunca İstanbul’da seçimin nabzını tuttuk. Beklediğimiz ve tahmin ettiğimiz bir sonuç olması, işimizde, ne kadar deneyimli olduğumuzu da, öğrenmiş olduk. Seçim her ne kadar sahada kazanılsa da, salonda seçmenin karşısında yapılan konuşma da, seçmeni, bir o kadar etkileyen bir durum olabiliyor.

Şunu samimiyetimle ifade edeyim, başkan adayı Nizamettin Ağar’ın salonda yaptığı konuşma ve seçmen üzerinde bıraktığı izlenim, seçimi en az yüzde 20 civarında etkiledi. Ağar’ın toparlayıcı ve birleştirici konuşmasının yanında, bir de kardeşlik vurgusu yapması, seçmen üzerinde büyük bir etki bıraktı.

Rakipleri her ne kadar, Ağar’ı olumsuz ve yıpratıcı şekilde eleştirilerde bulunsa dahi, Ağar’ın her konuşmasında, “Öyle bir seçim olsun ki, yarın caddelerde, sokaklarda, Taziyelerde birbirimizi gördüğümüzde, bir birimizin yüzüne bakacak bir durumumuz olmalı”  gibi, ortamı yumuşatıcı ve birleştirici mesajlar vermesi, dikkatlerden hiçbir zaman kaçmadığı gibi, salonda da büyük takdir gördü. 

Ayrıca, seçiminin son gününde iki adayın birleşerek, Nizamettin Ağar’a karşı güç birliği yapma düşüncesi, başkan Ağar’a artı puan kazandırdı. Adaylardan Müjdat Çelik ve Hasan Aydinç’in, ortak lise çıkarması, seçmen üzerinde negatif bir tutum doğurdu. Birleşme bazı seçmenin kafasında, soru işareti bıraktı.  Başkan seçilen Nizamettin Ağar’ın, yönetiminde bulunanlarda ise, özgüven ve tek yürek sesi vardı.

Tek yürek ve içten gelen samimiyetlik, Perşembe’nin gelişinin, Çarşamba’dan beli olması gibi bir durum oldu.  Nizamettin Ağar ve ekibi tarafından Van Vakfı seçimine  “Nizami ayar” verildi. Bundan böyle, herkes çok iyi bilecek ki, kavga ile, gürültü ile, rakibe saldırmakla başarı gelinmiyor.

Başarı yürekten ve samimiyetten gelen bir durumdur.

Van Vakfı seçimlerinin, Van ve Vanlılara hayırlı olmasını temenni eder, bundan böyle atılacak her adımda, yapılacak olan her çalışmada işin takipçisi, zaman zaman yol gösterici zaman zaman yapıcı ve birleştirici eleştiri haberlerimizle, Van Vakfının ne yaptığını takip eden bir anlayışla, haberlerimize yer vereceğimizi özellikle belirtmek isteriz. Bir kez daha güven tazeleyen Başkan Nizamettin Ağar ve ekibini tekrar tebrik eder başarılar diliyoruz.