vanhavadis @ hotmail.com

VAN TSO’YA BÜYÜK ALKIŞ

Ne demiştik! “bu kent sahipsiz” demiştik. Kim demişti? tabi ki bu kenti düşünen, bu kent için çaba gösteren kent sevdalıları demişti ve halen de diyorlar.   Gerçekten kentin “Abisi” olsaydı hiçbir zaman sorunlar bu kadar büyümüş olmazdı.

Kent ile ilgili, kentin genelini ilgilendiren bir sorun olduğu zaman, kime danışılacağı yada çözüm mercii kimin yada neresi olduğu, büyük bir soru işareti olmaya başladı.

Bu kentin en büyük sorunu aslında beli!

En büyük sorun bilgi-birikim ve hareketleri ile kendini kanıtlamış şahsiyetleri yok etme sorunu var bu kentte.

Bir kentte lider olmadığı zaman, sorunlar dalga dalga büyümeye başlar.  Açık yüreklilikle söyleyelim! İlin Valisi, ilin “Abisi” olamaz. İlin kurumlarının başında bulunan kurum amirleri, ilin “Abisi” olamazlar. Çünkü dışarıdan kente gelenler, iki yada 3 yıl görevlerini tamamlayıp giderler.

Kenti tanıyana kadar zaten görev süreleri doluyor. Bu anlamda İlin “Abisi” ancak ve ancak bu kentte doğmuş, bu kentin havasını iliklerine kadar teneffüs etmiş, atası babası bu kentte olanlar ancak ve ancak bu kentin “Abisi” olabilir.

Bu çerçevede baktığımızda, bu kentin fertleri olarak, ortak akıl ile, her türlü ideoloji düşünceyi bir kenara bırakarak, bu kenttin hamallığını yapabilecek, bu kentin derdi ile dertlenecek bir “Abi” arayışı içine girmek lazım.

 Bakın, hemen yanı başımızda Ağrı’da bir Savcı Sayan çıktı. Sevelim yada sevmeyelim, adam, Ağrı’nın abisi olma kimliğini kazandı ve Ağrı’yı çok iyi yere taşımak için, çok büyük çabalar içerisinde olduğunu açık bir şekilde görüyoruz.Ağrıspor için düzenlenen gecede adam yine büyüklüğünü ortaya koydu.

Evet değerli okuyucular Van şehri olarak ilimizin problemleri konusunda bilgi ve birikimi yüksek olan birisini Van’ın “Abisi” olarak seçmemizin zamanı gelmiştir. Bakınız Vanspor maddi olarak sıkıntı içerisine girdi. Kimse elini taşın altına koymaya cesaret edemedi.

Kentin takımı maddi sıkıntı ile boğuşurken kimse demedi;  “Ya arkadaşlar bir adım atalım” Yine Van TSO’da bir grup Van’ın evladı elini taşın altına koydu. Bu kadar ekonomik sıkıntının yaşadığı dönemde aralarında topladıkları “20 Bin” TL’yi Vanspor’un hesabına yatırarak birilerine örnek olmayı başardılar. Vanspor için bir gece düzenlenecekti.

Kimin liderliğinde olacağı konusu netleşmediği için, ötelenmek zorunda kaldı. Van TSO Yönetimi ve Yönetimin başında bulunan Ekonomi Uzmanı Necdet Takva, yine bir ilke imza atarak, Vanspor’a destek çağrısında bulundu ve büyük bir kampanya başlattı.

Umarım başlatılan bu kampanya sürekli devam eder ve Vanspor Ligin en borçsuz takımı olabilme başarısını gösterecektir. Evet, kıymetli Van ve Van sevdalıları, dediğimiz gibi, Allah aşkına ideoloji ve şahsi görüşleri bir kenara bırakarak, Vanspor başta olmak üzere, Kentin önemli sorunları konusunda, aynı görüş etrafında birleşme başarısını gösterebilelim.

İnanıyorum, Van’da çok başarılı ve çok akıllı insanlar var, yeter ki onlara sahip çıkabilme başarısını gösterelim. Vanspor’un içinde bulunduğu zor günde, büyük bir sorumluluk alarak,  Vanspor’a destek kampanyası başlatan başta Van TSO Yönetim kurulu Başkanı Necdet Takva olmak üzere, tüm Yönetim Kurulu üyelerini kalben kutlamak lazım değil mi?

Evet, değerli ve kıymetli Vanlılar,  "zaman Vanspor’a sahip çıkma zamanıdır" Meblağ önemli değil, önemli olan çorbada "bizim de" "sizin de" tuzumuzun olmasıdır. İnanıyorum! yeni nesil gençler, ideolojiyi bir kenara bırakacak ve gelecekleri konusunda hep birlikte çok iyi bir Van inşaa edecekler.