vanhavadis @ hotmail.com

Takva açık ara  önde

Necdet Takva'nın ismi Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanmadan önce, herkesin konuştuğu tek şey vardı! "AK Parti kimi aday gösterirse göstersin, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kaybeder" düşüncesi hakimdi yada yaygındı.

Bazı Kayyumlardan dolayı algı öyle oluşmuştu. Çünkü bazı kayyumların, duyarlı bazı Kürt halkını hiçe saymaya başlamaları, Vatansever bazı Kürt halkını terör olarak görmeye başlamaları, çok kötü bir algı oluşturmuştu.

Kayyumlar içtikleri suya, yudumladıkları çaya, yedikleri ekmeğe bile şüpheyle ile bakmaya çalışmaları vatansever Kürtleri iyice ötekileştirmeye yeterli geliyordu. Belki de, kendilerince herşeye şüphe ile bakmaları, Van ve Vanlıları iyice tanımadıklarında kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Vanlıların, ne kadar  kadim bir halk olduklarını ne yazık ki, çok geç fark ettiler. Bu durumdan dolayı, herkesin bildiği birşey vardı, AK Parti Van'da seçimleri kaybedecek algısı oluşmuştu.

AK Parti kurmayları, çok ince eleyip sık dokuduktan sonra, Kürtlerin içinde bulunduğu durumu en iyi bilen, Kürt tarihini ismi gibi ezberleyen, Kürtlerin içinde bulunduğu ve Kürtlerin karşı karşıya kaldığı her türlü zorluğu, çok net olarak bilen Van TSO Başkanı Ekonomi Uzmanı Necdet Takva'yı, aday göstermeleri her şeyi tersine çevirdi.

 Adeta Kürtlerin gönlüne su serpen ve her kesimi kucaklayan, mütevaziliği ile Van Kamuoyunun, gönlünü feth eden Necdet Takva, her geçen gün biraz daha ilgi odağı olmaya başladı.

Nereye gitse, kiminle konuşsa kendine hayran bir kitle toplamasını başaran Necdet Takva, yapılan tüm anketlerde, açık ara ile Van Büyük Şehir Belediye Başkanlığını, çok rahat bir şekilde kazanacağı ortaya çıkıyor.

Yapılan tüm sohbetlerde, yapılan tüm görüşmelerde, değişik kesimlerde yapılan anket sonuçlarında da açık ara Necdet Takva'nın önde olması, dikkatlerden kaçmadı. AK Parti içindeki küskünler ve diğer Partilere gönül veren insanlar bile, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, Necdet Takva'ya oy vereceklerini söylüyorlar ve belirtiyorlar.

İlçe Belediye Başkanlığı adaylarında, farklı bir isim fakat Büyükşehirde ise, herkesin ortak adayı Necdet Takva olarak ortaya çıkıyor. 

Takva'ya oy verecek olanlar, Van'ın geleceği açısından, Takva'nın kesinlikle kazanması gerektiğini dile getirmeleri, dikkat çekici oldu. Ortak görüş kayyum geleceğine, Van'ın öz evladı olan, Van'ın her sorununu ismi gibi bilen Necdet Takva'nın, Büyükşehir Belediye Başkanı olması en doğru karar olacağını söylüyorlar. 

Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Takva'nın, Van'da açık ara ile önde olması, Van halkının nezdinde, Takva'nın sevenleri ve Takva'ya gönül verenler cephesinde, büyük mutluluk uyandırdı.