yunuskusan1 @ hotmail.com


(Bayramın bilinç ve sevincini halkımızın arasında diri tutma ve 'kara bayram!' algısını da kırma adına 2013 yılından bugüne 'bayram ziyaretlerini mahalle gençleriyle toplu halde gezerek gerçekleştiriyoruz.')
.
Yıl 2015. Kurban bayramının 2.günü...
Hani bayramların 'kara bayram!' ilan edildiği,
Hani sokaklarımızda YDGH gençlerinin, caddelerimizde polis panzerlerinin dolaştığı,
Hani kimsenin bayram dolaşmadığı günler.
Bayramlaşma geleneğini ihya etme adına yine bu bayram -Yirmi/otuz gençle- komşuları geziyoruz. Özelikle Y.mah. Karşıyaka ve Xaçort mahallesinde ki halkın kapısını çalıyor ve onların bayramlarını kutluyoruz.
.
Xaçort mahallesinde iki katlı bir eve gittik. Alt kattaki dairenin kapısını çaldık. 25 yaşlarında bir genç kapıyı açtı. Karşısında 20 -30 kişilik bir -genç- grubu görünce kısa bir şaşkınlığın ardından, bunun bir bayram gezmesi olduğunu anladı. Selam ve Kısa bir kelamdan sonra, bayramını kutladığımız gence evin büyüğünü sorduk.
Genç...
-Ben bu evin damadıyım. Kayınpederim üst katta oturuyor. Ama diyabet hastası olduğu için şuan -maalesef- yatıyor.
-O zaman kendisine selam söylersin, dememiz üzerine; -sesimizi duymuş olmalı ki- üst katın merdiven korkuluklarına sıkıca tutunmuş, ağır ağır alt kata inmeye çalışan yaşlı ve hasta amcamız belirmeye başladı. Bizler rahatsız olmaması için kendisine ne kadar uyarılarda bulunduysak ta amca yanımıza kadar gelmeyi başardı
.
Başında beyaz bir takke, elinde doksan dokuzluk tesbih ve gözleri gülen yaşlı amcamız bizlere Kürtçe,
-Gençler hepiniz hoş gelmişsiniz. Başım gözüm üstüne gelmişsiniz. Dedi.
Bizler ise, Niye zahmet ettiğini, buna gerek olmadığını falan söyleyince, amcamız şu anlamlı cümleyi kurdu:
-Olurmu be oğlum. Siz buraya kadar bayramımı kutlamaya gelmişsiniz, ben üst kattan inmişim çok mu? Zaten kimse kimseye gitmiyor. Kimse kimseyi sormuyor. Zaten bayramın sevinç ve heyecanını bitirmişler... Böyle bir zamanda siz
-bu kadar genç- evleri dolaşıyorsunuz. Bizi mutlu ediyorsunuz. Allah da sizi mutlu etsin ve sizden razı olsun. Dedi.
.
Bu hadise, Şehrimin arka sokaklarında şahit olduğum örneklerden başka biri.
Ey Müslüman olma kaygısı taşıyan, lüks dernek ve dergah binalarına sahip olan kardeşim, arka sokakların tozunu solumanın vakti hala gelmedi mi?