vanhavadis @ hotmail.com

Siyasetçinin itibari kalmadı

Son zamanlarda, halkın nezdinde, siyasetçinin itibarsız hale gelmesi oldukça, düşündürücü bir duruma geldi.

Şöyle bir geçmişe dönüp baktığımızda, siyaset yapan ve siyasetin içinde olan kişilerin itibari çok fazla olduğunu hemen görebiliyoruz.

Siyaset ve siyasetçiye bir itibar bir güven vardı. Çünkü geçmiş dönemlerde siyasetçi, siyasetini halkı için yapardı. Günümüzde ki siyasetçilere baktığımızda ise, siyasetin içinde olanlar siyaseti sadece kendi nüfuslarına yaptıklarını görüyoruz. Siyasal başarı sağlayabileceği duygusunu besleyen popülariteye sahip birçok siyasetçi, yaptıkları yanlışlardan dolayı zamanla yok olup gittiler.

Siyaset ve siyasetçi her geçen gün biraz daha itibarsız hale geliyor, her geçen gün toplumdan uzaklaşır duruma geldiğini görebiliyoruz. Sadece Van şehrimizi örnek gösterecek olursak, hangi siyasetçi Van için ne yaptı? Hangi siyasetçi Van için hangi Bakan ve Genel Başkanlarını karşısına alabildi? Biraz yürek ister. Van’da yığınla sorun varken, hangi siyasetçi elini taşın altına koyabildi? Parti ayırımı yapmaksızın bunları söylüyoruz, kimse yanlış yere çekmesin konuyu. Özellikle Van’da siyaset ve siyasetçilerin her geçen gün biraz daha itibarsız hale gelmesi elbette kendi sorunlarıdır.

Vatandaş yani seçmen tüm sorumluluğunu yerine getiriyor, seçim zamanı paşalar gibi gider oyunu kullanır. Gönül verdiği yâda kendisine daha iyi vekillik yapacağına inandığı bir siyasetçiyi Vekil olarak seçer. Seçmen yani vatandaş der ki! “Önce Allah sonra sen benim Vekilimsin”  Zarf sandığa gitmeden önce, siyasetçi bildiği tüm yalan ve palavraları bülbül gibi konuşur. Zarf sandığa gittikten sonra, siyasetçi ne seçmeni hatırlar ne de vekil olduğu temiz yürekli insanları. Vatandaş, Vekil seçtiği siyasetçiye, şehrin gelişmesi anlamında vekâlet verir.

Aradan kocaman 5 yıl geçer kent için hiçbir siyasetçi bir şey yapamaz çünkü vakit bulamaz, kendi nüfuslarına iş-aş-ihale ayarlamaktan. Şöyle geriye dönüp baktığımızda, eski dönemlerde ki siyasetçiler Van için neler yapmışlar.

Eski derken bundan 30-40 sene öncesinden söz ediyoruz. Hangi Milletvekili Van’a hangi Fabrikaları getirdi. Şimdi baktığımızda tüm imkanlara rağmen, güçlü bir Türkiye olmasına rağmen, Van’da kangren haline gelen, çevreyolu, havalimanı, sahil bandı, otogar, trafik sorunu, şehir stadı, semt statları daha sayacağımız birkaç sorun var ama bizler yine iyilik olsun diye birkaç tane sorunu saydık.

Siyasetçiler kentin sorunu için bir araya gelmekten adeta korkuyorlar. Diyorlar ya, “sen ateşten korkarsın kaç kurtar kendini” Van’da siyaset yapan irili-ufaklı hiçbir siyasetçi, kentin sorunu için bir adım atmadı-atamadı-atamaz da…

Bu kentin siyasetçileri; ‘kent’ için değil de ‘kendi’ sorunları ile meşgul oldukları için, şehrin sorunlarına çözüm bulacak zaman bulamıyorlar. Toplumun sorunları ile ilgilenmeyen siyasetçiler, elbette itibarsız hale gelir elbette toplum içine çıkacak cesareti bulamazlar. Her uzmanlık alanı gibi, siyaset de belirli bir karakteri, iş disiplini, kendi mantığına uygun etik standartları içselleştirmiş olmayı gerektiriyor. İtibarınızın, her geçen gün biraz daha artacağı, bir zemin bulmanız dileğiyle…

KIRIK KALEM/ Ayhan Yazlık