vanhavadis @ hotmail.com

REKTÖR ŞEVLİ’NİN GAYESİ NEDİR ?

Her Vanlının ortak paydası Van’ın daha iyi bir yerlere gelebilmesidir. Kim istemez ki, doğduğu ve büyüdüğü şehrin çok güzel yerlere gelmesini.  Her bireyin hayali doğup büyüdüğü şehrin, çok modern, çok güvenilir, ekonomi anlamında çok güçlü olmasıdır.

Van ve Vanlıların bütün gayesi sorunsuz bir şehre kavuşabilmeleridir. Şahsım olarak üzerinde durduğum en büyük tezim, “Nerede bir Vanlı varsa orada yüzdeyüz başarı vardır” söylemimdir. Bu tezimi her yerde ve her zamanda savunurum ve savunmaya da devam edeceğim. Çünkü çok net olarak biliyorum, Nerede ve hangi görevde bir Vanlı varsa, orada üst seviyede bir başarı olduğudur. Şöyle bir düşünün fırsat verildiği zaman belirli yerlere gelen Vanlıları.  İstisnalar hariç, belirli makam ve mevkilere gelen her Vanlı alanlarında çok büyük başarılı işlere imza atmışladır. Bazen, batılı şehirlere mensup bazı insanlar, Vanlıları 2. Sınıf vatandaş, terörist, cahil bir şey bilmez düşüncesiyle bakıyor olmaları, ne kadar büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını zamanla görüyor ve fark edebiliyorlar.

Ben her zaman şunu diyorum, devlette ve memlekette en çok katma değeri olan yine Vanlılardır. Van’a atanması yapılan her yetkili, kendilerini Vanlı olarak görmedikleri ve Vanlılık bilinci ile görev yapmadıkları sürece başarılı olmaları mümkün olamaz.  Devlet büyükleri tarafından, Van’a hizmet etmek anlamında yetkilendirilen şahıslar, önce kendilerini Vanlı olarak görecekler,  sonrasında ancak başarıyı elde edebilecekler aksi durum çok zor. Bunu iddia ediyorum, Başkan Recep Tayyip Erdoğan hükümet kanadında, Bakanlık yada Genel Müdürlük  nezdinde bir yada birkaç Vanlıya fırsat verirse, Türkiye’nin her anlamda farkındalığı ortaya çıkacaktır. Ben, bu denli Vanlılara güveniyorum.  Tabi ki sizlerin de düşüncesine de saygılıyızdır.

REKTÖR ŞEVLİ’NİN GAYESİ NEDİR ?

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Vanlı hemşerimiz Prof. Dr. Hamdullah Şevli, göreve atanır atanmaz, gözle görülür birşeyler yapmak için, büyük çaba sarf etmeye başlaması takdir edilecek bir durum.  Rektör Şevli, önce Üniversitenin Röntgenini çekti.  Her şeye rağmen sabır etti, bekledi, analiz etti ve sonra tam performans işe koyuldu. Bizzat bizler Şevli’ye çok eleştirilerde bulunduk. “Neyi bekliyor, ne zaman bir şeyler yapacak” diye. Demek ki, bazı konularda izleyici olmak faydalı olabiliyor muş. Yapılan çalışmalara baktığımızda, hemen hemen toplumun her kademesinde, Rektör Hamdullah Şevli’ye, yaptığı icratlardan dolayı “takdir ve tebrikler” gelmeye başladığını görüyoruz.

Rektör Şevli, üniversite ile şehir arasında ki tüm engelleri kaldırdı. Üniversite ile Şehir arasında çok güçlü köprülerin kurulmasını sağlamış durumda.  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin, Yurt içinde ve Yurt dışında daha çok tanınması için, gösterdiği akıl dolu çalışmalar, kamuoyunda büyük bir takdir toplamaya başladı. Bizim de içinde bulunduğumuz “Danışma Kurulu” toplantısında Rektör Şevli’nin söylemleri, fikirleri ve gayretleri  takdire şayan bir durum.  Anladığım kadarıyla, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin, tüm gayesinin Van ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin çok daha iyi yerlere gelebilmesidir.  Rektör Şevli’nin bu üstün gayretlerini kutluyor ve başarılar diliyoruz. Dediğim gibi;  ‘Nerede bir Vanlı Varsa orada yüzdeyüz başarı vardır’ İstisnalar hariç.

Birde buraya bir dip not düşelim! Üniversite kavşağı İpekyolu güzergahı üzerinde duruyor. Van’a gelen veya Van’dan gidenler, Van hatırası olarak fotoğraf çektirmek isterler.  Üniversite kavşağının olduğu alanda Van ve Üniversiteyi çağrıştıracak güzel figürler yerleştirilse hiç fena olmazdı yani. Üniversite alanına gidip fotoğraf çekmek zor ve imkânsız olabilir. Fakat yol üzerinde durup hatıra fotoğrafı çektirmek çok daha kolay olabiliyor.  Başka bir konu üzerinde görüşmek dileğiyle, Esenkalın…