vanhavadis @ hotmail.com

                        PARDON

Kenti yönetenler ne yapmaya çalışıyorlar? Bir kent böyle yönetilmez. Bu kenti yönetenler, Van Basının yazdıklarına - çizdiklerine kulak tıkattıkça,  sorunların çözüm bulması mümkün olamaz! Tabi ki, Van Basını da ikiye ayrılır;  Doğruları yazanlar, bir de yalakalık yapanlar...  

Bizim gibi dik duranlar ve doğruları yazanlar, hiçbir tarafa yaranamazlar. 'Ne Asaya ne de Musaya misali'

Bizim gibi doğruları yazanların, bu memlekette işi çok zor. Bizim için önemli olan, Allah katında halkımıza doğruları söylemektir. Her ne olursa olsun, her zaman, her yerde, doğruları söylemek ve yazmak en doğru bir davranıştır. Geçtiğimiz akşam, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sosyal tesislerinde, bir program düzenlendi. Programın içeriği hakkında, öncesinde bizlere hiçbir bilgi verilmedi.

 Bize söylenen; “Akşam saat 17:30’da Vali beyin başkanlığında, kentin sorunları konuşulacak” denildi.  Bizlerde buna istinaden akşam saat 17:00’da şehirden YYÜ’de düzenlenen programa katılmak üzere yola çıktık.

Üniversiteye vardığımızda, Basına Kapalı bir şekilde, Vali Bilmez’in  65 kişi ile içeride toplantı yaptığını öğrendik. Toplantının kentin sorunlarına çözüm bulunması için, bir komisyon kurulmaya yönelik olduğunu öğrendik.  İçeride neler konuşuldu? nasıl bir çözüm önerisi yapıldı vallahi-billahi haberimiz yok.

Neyse, yaklaşık bir saat dışarıda bekletildik. Boş olduğuna emin olduğumuz toplantı bittikten sonra, bize haber verildi, “arkadaşlar yemeğe geçelim” Yemekte soru cevap kısmına devam edileceği söylendi.

Yemek programına geçildi, soru cevap kısmı başladı. Birkaç kişinin, yalaka -destekleyici  öneri ve sorusunda sonra bize söz hakkı verildi.

Benim söylediklerim: “Bu kentin böylesi toplantılarla zaman kaybetmesi doğru değil. Basın zaten kentin tüm sorunlarını her gün çarşaf çarşaf yazıyor. Sorunları bilmeyen yok. Başlıcaları; Çevre yolu, Sahil yolu, Trafik ve Ulaşım sorunu, Otopark sorunu, İşsizlik sorunu, Stad sorunu, Van Gölü kirliliği sorunu, Otogar sorunu, Uçak seferlerinde ki fiyat artışı sorunu, Kent meydanı, Kent Müzesi, Şehir hastanesi, Park AVM, Van depreminde hasar gören ve şimdiye kadar yıkılamayan hasarlı binalar, vb. sorunları Van'da bilmeyen yok.

Bu güne kadar, yetkili merciler olarak, hangi sorunu çözebildiniz. Bu gün kurmaya çalıştığınız “Kent Danışman Kurulu veya Konseyi” Ne yapabilecek? hangi sorunları çözebilecek? Daha önce ki yıllarda, yine aynı şekilde, “12 altın adam, Güç birliği platformu, Kent konseyi, gibi, gibi heyetler kuruldu. Bunlardan  hangisi ne yaptı? Sonuç kocaman bir sıfır. Halk çözüm istiyor. Halk sonuç istiyor.

Biz gerçekleri yazdığımızda, birileri bizi sizlere farklı anlatıyor olabilir, bizlere çeşitli iftiralar atılmak suretiyle, başta Van Valisine olmak üzere, birilerinin bazı yerlere bizi yanlış anlatmaya çalışmaları, doğru bir yaklaşım değil. İçtenlikle süylüyorum, umarım kurmaya çalıştığınız kurul  başarılı olur, bizler mahcup olalım” diyerek sözümüzü tamamladık.

Şunu net olarak ifade edelim, geçenlerde belirttiğimiz gibi, Vali’nin etrafını saran ve Vali’nin etrafında pervane gibi dönen, yalaka birkaç sözde basın mensubu uzaklaştırılmadığı sürece, bu kenttin hiçbir sorunu ne çözülür ne de çözüm bulur.

Yapılan yanlış toplantılar, zaman kaybından başka hiçbir şey değildir:

Kent meydanının projesini yanlış olduğunu ve bu projenin hayata geçmeyeceğini, zamanında dile getirmiştik. O’ gün, bize karşı olanlar, bu gün kendilerinin, yanlış yolda olduklarını, istemeyerekte olsa anlamış oldular. Biz bir şey dediğimizde, geleceği ön görerek söyleriz.

Bizim kitabımızda yalakalık olmaz, gerçekler acı da olsa, gerçekleri söylemekten hiçbir zaman çekinmeyeceğimizi, özellikle belirtmek isteriz. Bazılarının sonradan pişmanlık duyup ta;  “PARDON” dememesi  dileğiyle esenkalın…..