vanhavadis @ hotmail.com

Mülteciler ve Van

Son günlerde, sayılarından oldukça artış gözüken, bir mülteci akını başladı Van şehrine.  Elbet kimse istemez kendi ülkesinden kaçıp gitmek yada başka bir Ülkede Mülteci olmak. Daha önceleri sadece Suriyeli vardı Van’da. Suriyeliler şimdi azınlık durumuna düştü, şimdi daha çok Afgan ve Pakistan uyruklu mültecilerin sayısı göze çarpıyor.

Mülteci avcıları, para kazanma derdinde oldukları için kimsenin hayat hikayesi yada yaşam tarzı pek ilgilendirmiyor vicdanlarını. Gün geçmiyor ki, mülteci taşıyan araçların kaza yapmaları sonucu, ölenlerin isim listesini görmeyelim. Her gün onlarca Mültecinin öldüğünü hemen hemen hepimiz duyuyor olduk.

Mülteci tacirleri, bir de utanmadan, değişik zamanlarda, Van’ın değişik noktalarını mültecilere İstanbul diye göstermeleri vicdanları en çok yaralayan başka bir olay. Geçenlerde Kalecik Tokileri İstanbul diyerek Mülteci kafilesini  çaresiz bir şekilde ortada bırakmaları, hangi vicdana sığar.

 Her şeyi anladık, kalecik Toki, Edremit Toki yada Van’ın değişik bir yerini İstanbul diye göstermeleri. Bu iş belli ki gözlerini para bürümüş kişilerin mesleği.  

Ya sınır güvenliği konusuna ne demeli? Hani sınır güvenliği, hani sınırdan geçmek mümkün değildi? Hani, Emniyet güçleri her gün medyada bağıra bağıra sınırda artık kuş uçmaz dedikleri güvenlik durumu?

Bence hepsi fasa fiso, isteyen kişi elini kolunu salaya salaya istediği sınırda istediği gibi geçebilir.  Söylediklerimiz yalan mı? Peki nedir Van’da ki durum?

Her parkta yüzlerce mülteci yatıp kalkıyor. Bu mülteciler ne yerler, ne içerler, nerde nasıl yatıyorlar, bunların hiç mi yıkanma sorunu olmuyor? Bunların içerisinde her hangi biri, istediği yerde istediği olaya karışma ihtimali çok yüksek.  Devlet yetkilileri bu konuda gerekli adımları mutlaka atmalıdır.

Ya mültecilere güvenli bir bölge oluşturacaklar yada kesinlikle sınırda geçmelerine izin vermeyecekler. Van’ın her tarafı işgal altında. Artık insanlar, güvenli bir şekilde şehir merkezinde dolaşamıyor duruma geldi.

Elbette mültecilerle ilgilenmek lazım, destek olmak lazım, karınlarını doyurmak lazım ama her şey kurallar dahilinde olması gerekir. Mültecilere güvenli bir bölge oluşturulsa, hepsi beli bir yerde toplansa ve kayıt altına alındıktan sonra, Van halkı eminim gereken tüm yardımları sunacaktır.

 Şimdi baktığımızda her ağacın altında bir mülteci, her duvarın dibinde bir mülteci. Bu kesinlikle doğru bir tutum olamaz. Mülteciler üçüncü bir ülkeye gidene kadar,  güvenli bir bölge yada diğer ismi ile belirlenmiş bir toplama merkezinde bir arada tutulmalıdır. Emniyet güçlerinin veya Van’ı  yöneten Siyasi yada STK’ların, bu konuda ciddi bir adım atmalarını ivedikle bekliyoruz. Mülteci durumuna düşmemeniz temennisiyle…