vanhavadis @ hotmail.com

Okullar başladı. Bu çok güzel bir haber, insanı mutlu ediyor.

Tabi burada değineceğim konu geleceğimiz olan bedenen minik fakat yürek olarak kocaman olan yavrularımıza nasıl yardımcı olabiliriz konusudur. Bizim yardımımız şu şekilde olabilir: Evvela onların herkesten farklı, kendine has özelliklere sahip bir birey bir insan olduklarının farkında olmamızdır.

Bu manada asla başka kimse ile karşılaştırmamak onların bizler üzerindeki en elzem haklarıdır. İyi veya kötü olsun ne olursa olsun asla başka birey ile onları kıyaslamamamız lazım.

Onların özellikle yeteneklerinin ne olduğunu keşf etmemiz lazım aksi halde çocuklarımızın hayatını yaşanması güç bir hale getiririz, buda onların hayattaki başarılarını engelleyecek ve yaşamları boyunca çok önemli işlerde ve mevkilerde olsallar dahi çok maddi değerleri olsa da asla mutlu olamayacaklardır. Bırakın mutlu olacakları ve yetenekleri dâhilinde yaşama tutunacakları işler yapsınlar ve o doğrultuda beyinleri ve yürekleri şekillensin, sizlerin istek ve egolarınıza göre değil.

Yanı ila ki her çocuk sayısalcı olacak, sözelci olacak ya da doktor olacak avukat olacak, kaymakam olacak, pilot olacak ve buna benzer kalıplara lütfen sokmayalım.  Ya da senin gibi düşünmek, evreni dünyayı senin gibi algılayacak senin gibi aynı kalıplara inanacak değil o mükemmel yaratılmış bir varlık ve nasıl bir kişilik sahibi olması gerektiğini evren ona öğretecektir. Neden bu kalıpları bu tabuları yıkmıyoruz yıkamıyoruz anlamadım.

Evrensel düşünmelerini sağlayalım. Sadece kendilerini düşünen bencil davranan insanlar olmamaları için ne gerekiyorsa, eğitim adına, yapalım lütfen. Sevsin, evvela kendisini ailesi, ülkesini, milletini, değerlerini, dünyada yaşayan tüm insanları.

Dili, dini, ırkı, cinsiyeti, yaşı ne olursa olsun fark gözetmeksizin insanların kıymetini bilecek ve o koca yüreklerinde evrensel düşünmeyi sağlayacak eğitim adına ne varsa verelim.

Koca yürekli miniklerin tabiri caiz ise, kimseyi hiçbir canlıyı takmayan değil, aksine her insanı hata her canlıyı takan seven tüm canlılar için endişe duyan bireyler olarak yetişmeleri için elimizde eğitim adına ne geliyorsa yapalım lütfen.

İnsanı okuyan, evreni okuyan, kâinatı okuyan insanlar olarak yetişmeleri için ne gerekiyorsa eğitim adına verelim lütfen.  Mesela bir insana bakınca simalarındaki fiziksek farklılıklar, renkler, cinsiyet farkı, nereli, kimlerden olması, beyaz tenli siyah tenli ya da kumral ya da esmer tenli olması farklı görmek değil de insanların ruhlarına bakan insanların yüreklerini hisseden insanlar olmaları için eğitim adına ne geliyorsa yapalım lütfen.

 

          Evrensel kitapları okuyan ona yarayacak bilgi, birikim, empati, merhamet, iletişim gibi becerilere sahip olacak değerlere sahip birey olması için eğitim vermemiz elzemdir.

Kısacası kendi egolarımıza göre, bildiğimiz bilgiye göre, çevremize göre değil de nasıl insan olur insan fıtratı gereği neye sahip olması gerekiyorsa o yönde eğitim verelim lütfen.

 

Eğitimcilere çok şey düşüyor aynı zamanda ebeveynlere ve devlet adamlarına ve eğitimcilere ve herkese aslında hepimizin yükü ağır. Onların yetiştirdiği nesiller evreni yaşatabilirler de yok edebilirler de. Seçenek sizlerin, geleceği inşa etmekte elinizde yok etmekte elinizde.

Neslinizin devamını ve yaşamalarını arzu ediyorsanız: Minik yüreklerim ruhlarını iyiliklerle, güzelliklerle, eğitimle, merhametle, şefkatle, empati kurmakla, güzel ahlakla, insan sevgisiyle, hayvan sevgisiyle, canlı sevgisiyle donatalım.

Gelecek elimizde ya o yüreklerle insan olacağız ya da insan olmadan onlarında yüreklerini karartacağız. O yüreklerle insan olmamız dileğiyle. Lütfen kitap okuyunuz, kitap okuyunuz, kitap okuyunuz hem yazılı kitapları hem de yazılı olmayan yanı evrende gördüğünüz her varlığı… Lütfen saygılarımla.