vanhavadis @ hotmail.com

Büyük bir heyecan ve büyük bir özveri ile kurulan Kültür Sokak, son günlerde farklı bir boyuta doğru evrilmesi tepkilere neden oldu.

Şerefiye Mahallesi, demirciler sokak civarında bulunan bir sokağın, dönemin İpekyolu Belediye Başkan vekili ve İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk tarafından çok yüksek meblağda paralar harcanarak çok ideal bir sokak oluşturuldu. Adına da “Kültür Sokak” konuldu.

Kültür sokağın ilk temelleri aslında işadamı Seyfullah Yavuzer tarafından atıldı. İşadamı Seyfullah Yavuzer, Kültür sokak üzerinde bulunan işyerlerinden, kendi hakkı olan arsayı hibe ederek Kültür sokağın oluşmasında öncü rol oynadı.

Büyük destekler veren işadamı Yavuzer, dönemin Belediye Başkan Vekili Öztürk ile yaptığı protokolde, o sokağın “kültür sokak” olması, gençlerin gelip rahat bir şekilde kitap okuyabilecekleri, kentin kültürünü yaygınlaştırmak adına yapılması gerekli olduğunu belirtmişti.

Dönemin Belediye Başkan Vekili Öztürk, binbir zahmet ve zorluklarla hayata geçirdiği “Kültür Sokak” bir süre müthiş bir rağbet gördü.

Daha sonra başka bir şehire ataması yapılan Kaymakam Cemil Öztürk’ten sonra “Kültür Sokak” her geçen gün biraz daha farklı konulara hizmet etmeye başlaması, halktan ve sokağın yapılmasından emeği olan işadamı Seyfullah Yavuzer’den büyük tepki görmeye başladı.

Gazetemize gelen bilgilere göre, Kültür sokağın giderek “barlar” sokağa dönüşmesi gelecek için büyük tehlikelere neden olacağı söylendi.

Yetkililerin kültür sokakta bulunan işyerlerine içki ve bira gibi içeceklerin satılmasına ruhsat verilmemesi istedi. Kültür Sokağın, “Barlar” sokağı olarak lanse edilmesi çok üzücü olduğunu belirten vatandaşlar, Kültür sokağın ismine yakışır bir şekilde hizmet vermesi çok daha iyi olacağını belirttiler.