vanhavadis @ hotmail.com

Bu yazımda korona virüsü üzerine ve bilgi konusuna değineceğim. Tabı ki burada korona virüsü nedir, ne değildir? Konusuna değinmeyeceğim; çünkü benim branşım değil, branşım olmayan, konusuna vakıf olmadığım bir alanda atıp tutmak hadime değildir ve işin ehline derin bir saygısızlık ve edepsizlik olacaktır.

Malumunuz son günlerde dünya üzerinde var olan ve dünya vatandaşı bazı insanların hastalığa yakalandığı bazı dünya vatandaşlarının da bu virüsten vefat ettiğine şahit olduk. İnsanı derinden üzmekte ve düşündürmektedir. İnsanoğlunun yapısında var, kim olursa olsun nereli olursa olsun insanlar bir zarar gördüğünde müteessir oluyorlar. Bu insanın insan olma duygusundan empati duygusundan kaynaklanmaktadır. İnsanı görev olarak, bu olmalı ve olacaktır da.

Çünkü dünya bir ev bizler bu evde yaşayan misafirler olarak hepimiz dünya vatandaşlarıyız. Kimse kendini artık dünyanın mutluluğundan da üzüntüsünden de kurtaramaz o halde bize düşen bir görev var. Dünya vatandaşı olarak üzerimize ne düşüyor? Onu doğru bilgi ile doğru ahlak ile kimseyi kırmadan, üzmeden sağduyu ile kendisine düşen görevi yerine getirmektir. Biz insanız ve bu evrende var olduğumuzdan beri de deprem, sel, hastalık buna benzer olaylarla karşılaştık ve evren var oldukça bunlarla karışılacağız.

Bu olaylar karşısında bazen maddi manevi kayıplarımız olacaktır ve üzüleceğiz ama tüm bunların üstesinden geleceğimiz bilgiye, sabır ve güce sahibiz, inanılmaz donatılmıştır insanoğlu. Aslında yapacağımız beklide en önemli ve mutlak şey tedbir almak.

Bu konulardan maddi ve manevi zarar görmemek için işin ehli insanlardan bilgi alıp tedbirimizi almak. Bu zamanlarda en çok yanlış bilgilerler, safsatalar; psikolojimizi ve sosyal yapımızı bozan kirli bilgi ve görüntüler ve söylemler bizlere zarar vermektedir. Oysa işin ehli olan insanlar ve kurumların tavsiyelerini dinlediğimizde daha sağlıklı karalar alacağımız aşikârdır.

Dünya üzerinde yaşayan insanların yüzde 90 dan fazla iyi niyetli insanların olduğuna inanıyorum. İyi niyetli insanların zaten böyle (hastalık, deprem gibi) durumda birlik beraberlik içerisinde aynı renk gözyaşı döktüklerini yâda aynı ses tonu ile sevinç çığlıkları (hastalıktan iyileşme, depremde kurtulma gibi) attığına şahit oluyoruz. Ve bu bizi insan yapan değerlerdir ve bu değerlerin insanın sahip olduğu en kıymetli erdemliliktir. İnançlar, renkler, yaş, cinsiyet farklı olsa da, yürekteki insan olma duygusu, gözyaşı rengi, ses tonu aynıdır.

İnsan olma renkleri aynı olanların, yürekleri ve beyinleri ve hisleri bir olanlar lütfen ama lütfen doğru bilgi için de bir olsun. Bu durumlarda öyle safsatalar, yalanlar, dolanlar, kötü zihniyetli insanların emellerine yönelik bilgi kirliliği ve görüntü kirliğini etrafta dolaştırılmaktadır. Bunda insanlar maddi ve manevi ve psikoloji ve sosyolojik olarak etkilenmektedir. Doğru bilgiye her zamandan daha fazla ihtiyacımız var böyle durumlarda; çünkü insanlar hassas ve duygusaldır.

Bunu bilen bazı şer zihniyetli ki hamdolsun çok az sayıdalar, insanları tabiri caizse bulanıma sürmektedirler. Ve bunda kendilerinde maddi ve manevi fayda sağlamaktadırlar. Bunlara mehel vermeyelim.

Doğru bilgiyi doğru kaynaktan ve işin ehlinden alalım ve göreceğiz nasılda işimiz rast gidecek. İster dünyada olsun ister ülkemizde olsun yetkili olan, işin ehli olan insanların bizler için ortaya koydukları ehemmiyetli tedbirlere mutlaka ama mutlaka uyalım. Sağduyu ile sabırla, metanetle hep beraber bilinçli bir şekilde bu olaylara çözüm olma konusunda birlik ve beraberlik içerisinde olalım. 

Morali yüksek umutsuzluğa düşmeden mücadele edelim. Çünkü bizler buna muktedir yaratılmışız. Bizi huzursuz eden şey yalan, yanlış ve kirli ve safsata bilgilerdir. Huzurumuzun bozulmasına izin vermeyelim. Kim bize ne derse hemen inanmayalım. Doğruluk payının olup olmadığını araştırmak doğru kişilerden ve kaynaktan almak insani ve vicdani görevimizdir.

Son olarak korona virüsüne karşı hem dünyadaki ülkeler hem de ülkemiz gereken hassasiyeti ve çalışmayı vatandaşları için sergilediğine de şahit olmaktayız. Başta Çin’de özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına dünya vatandaşı olarak bir teşekkür burçluyum.

Ve bu virüsün teşhisini koyan ve bu virüsten vefat eden doktora da Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ve tabi ülkemde vatandaşlarının maddi ve manevi sağlığı için yekvücut olan devlet büyüklerimize ve özellikle sağlık bakanımıza ve tabi’i ki gece gündüz özveriyle çalışan doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ederim.

Tedbirler konusunda ülkeler ve milletler büyük bir çalışma içerisindeler. Bu mana da herkes üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmektedir. Bunları neden yazıyorum: İyi kalpli insanlar olduğu kadar; kalpleri iyi ama davranışları, zihniyeti kötü olan insanlarda var, onlara kanmayalım ve umutsuzluğa düşmeyelim. Bu işin ehli olanların (doktorlar, konu uzmanları ve devletimizin bu konuda yetkili resmi kurum çalışanları) bizlere verdikleri tavsiyeleri mutlaka yerine getirelim.