vanhavadis @ hotmail.com

KORONA ve VAN        

          Devletimiz üzerine düşen tüm tedbirleri alma adına günlerdir hazırlıklarını yaparken, bir yananda da Dünya’ya çok büyük bir örnek tavır sergilemektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde ölümcül vakalar yaşanırken tespiti daha tam yapılmamış bu virüs tüm dünyayı neredeyse ablukaya almıştır bununla yetinmeyip yeni bir sorunlarla karşı karşıyayız koronavirüs’ün hayvanlardan insanlara bulaştığı tetkik çalışmaları yapılırken Avustralya’da maymunlara ’da koronavirüs’ün bulaştığı ayrı bir boyut ve düşündürücü bir çalışmayı ortaya koymaktadır.

Dünya üzerinde bu güne kadar en etkili virüs olan EBOLA virüsünden 11 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Tarih bu şekilde ölümcül virüslere çok şahitlik etmiştir. Dünyanın en kapsamlı bütçeleri sağlık alanlarına ayrıldığını biliyoruz, biyolojik bir harp taktiği mi küresel soğuk bir savaş mı..!!!  gibi soruları da beraberinde getirmektedir.

Bu hastalığın tüm detayları ve tıbbi açıklamaları günlerdir bilim adamlarının önerileri ve tavsiyeleri söz konusu bizlerinde bu tavsiyelere önemle riayet etmemiz bizim açımızdan önem arz eder.  Koranın VAN bağlamında etkilerine bakarsak asıl meselemiz olan İNSANLARIN bu denli bir çaresizliğini fırsata çevirmesi ne ahlaki ne vicdani nede insani bir tutumdur.

Kısa bir zaman önce sağlık bakanlığından gelen açıklamayla halkın, haklı sebeplerle tedirgin olması çok doğal ve yerinde bir tutumdur. İslam şunu emreder sakın fırsatçılık yapmayın sakın insanların endişelerinden nemalanın sakın insanlığın aczi yeti söz konusu olan durumlarda kendi çıkarlarınızı ön plana çıkarmayın.

 Alemlere rehber olan efendimiz Hz.Muhammed (sav) mizin şu manidar hadis-i şerifi tamda bu günleri yaşadığımız süreci çok açıklar cihettedir. (kim Müslüman kardeşinin derdiyle dertlenmese bizden değildir) bu üç gün içinde yaşanılanlar tamamen İslam’ın ruhuna efendimizin tebliğ şuuruna yakışmayan cihettedir.

Hijyen bağlamında endişelerini çaresizliklerini gidermek adına bilim insanlarının tavsiyelerine uymak bu hastalığa karşı korunmak için marketlere akın eden halkını bu çaresiz günlerde mağdur edenler 8 TL’lik kolonyayı 35 TL’ye satanlar İslamla bağdaşmayan bir tutum içindeler.

VAN halkı bu acizliği ve çaresizliği elbette atlatacaktır. Ama İHANET’i asla unutmayacaktır. Her gün halkıyla insanıyla yüz yüze olan bizler böylesi bir günde bir birimizin yaralarını sarmak yerine bir birimizin derdiyle dertlenmek yerine, hep beraber bu musibeti aşmak yerine bu kederli hastalığı fırsat bilip nemalanmak ahlaksızlıktır vicdansızlıktır.

Yüzde 77’disi Dar kesim olan bu halkın olağan fiyatlarla alış veriş yapamazken böylesi bir çaresizlik içinde halkının mazlumların canı üzerinden TİCARET yapan insanları esefle kınıyoruz. Başta ilimizin Valisini,  Ticaret Sanayi Odası’nı ve tüm STK’ları göreve davet ediyoruz. Halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor 174 ihbar hattını arayarak bu insanları şikâyet etmelerini insani bir vazife olarak görmelerini temenni ediyoruz.

Tüm insanlığın ve ümmetin bu musibetten kurtulmasını niyaz ediyor, vicdandan yoksun halkının çaresizliğinden istifade etmeyi kendisine bir yol çizenleri de kıyamette mahşerde alemlerin rabbine nasıl harap vereceklerini bu veballerle nasıl çocuklarının yüzlerine bakacakları en önemlisi kendi halkının yüzüne yarın nasıl bakacaklarını  ve en önemlisi ölüm provası yaparken yastığa başını koyduklarında onları hırsa kapitalizme vicdanlarını nasıl esir ettiklerini düşünmelerini Vanhavadis ailesi  olarak tavsiye ediyoruz. Kalın sağlıcakla….