vanhavadis @ hotmail.com

Kelimelerin hikmeti lisanın ehemmiyeti İnsanoğluna bahş edilen milyonlarca ayetin içinde en hikmetli olanlardan biri lisandır.

İnsanın kendini, çevresini; canlıları, cansızları, evreni tanıyabilmesi için varlığına muhtaç olduğu en büyük ayetlerdendir lisan. Nitekim ilk insana hikmet dolu ve bir o kadar da karmaşık evren ve sırlarla dolu bu muazzam dünya ve dünyanın da içinde bulunduğu uçsuz bucaksız kâinatı tanımlaması için bilmesi gereken her türlü ilim ve bilgi ve lisan bahş edilmiştir.

Bahş edilen bu lisanın içinde bulunan kelimelerin hikmetine hep beraber bakalım. Bazen bir insanla konuştuğumuzda bizler: ‘’Genellikle beni yanlış anlama, ben bunu demek istemedim, asıl vurgulamak isteğim buydu’’ gibi cümleler sarf ederiz.

Bu cümleler bizlerin tam olarak iç âlemimizde hisseliklerimizi karşıdaki insana aktarmadığımızdan kaynaklanıyor. Daha da önemlisi bizim de karşımızdaki insanında iç âlemimizdeki duyguları, hisleri ve düşünceleri aktaracak kadar lisana hâkim olmadığımızdan kaynaklanıyor.

Eğer bu lisana hâkim isek ve karşıdaki insanda buna hâkim ise duygularımızı rahatlıkla aktarabileceğiz. Burada kelimelerin hikmetini iyi algılamak ve iyi kavramak lazımdır. Aksi halde biz insanoğlu hislerimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi tam olarak aktaramayız. Her zaman iyi anlama ve anlaşılma hasreti çekmeye devam edeceğiz. Modern dünyada bile insanoğlu bu lisan ayetini iyi okuyamadığı için anlaşamamanın yanı sıra kavga, gürültü hatta şiddete varacak kadar yüzlerce sorun ile karşı karşıya gelmektedir.

Bazen İnsanoğlu, bu lisandan mahrum olduğu için en ufak bir şeyi ifade edemediğinden kargaşa ortamına sürüklenmekte. Birçok kutsal yuva bundan dolayı dağılmakta, insanlar çok sıkıntılar yaşamaktadır. Bu lisanı bilmediğimizden, birçok çocuğu, genci ve gelecek nesli perişan etmekteyiz. Nasıl mı? Bu lisanı iyi bilmeyen anne, baba, öğretmen, doktor, hekim, imam nasıl meramını anlatacak ve nasıl bir başarı elde edebilecektir. Bir imam ve bir öğretmen düşünün eğer bu lisanda mahrum ise; nasıl toplumu şekillendirecek onları hikmet dolu bireyler haline nasıl getirecektir.

Ya da bu lisanı bilmediğimizden günde binlerce gencimizi nasılda içinden çıkamadıkları yollara sevk etiğimizi herhalde anlatmama gerek yok. Sevgimizi anlatamıyoruz, nefretimizi anlatamıyoruz hep bu lisandan mahrum olduğumuz için. Geçenler de bir genç geldi yanıma elinde sigara ve beni görür görmez saygıdan olsa gerek sigarasını sakladı. Ben de lütfen sigaranı iç, inşallah temennim tabi sigarayı bırakman; ama içiyorsan da ben den saklamana gerek yok dedim.

O da büyük bir edeple, Abı saygısızlık olmasın, dedi. Bana dedi ki: Abı ben soytarı mıyım? Hâşâ, dedim. O nasıl söz öyle. Kardeşim lütfen bir daha kendi hakkında böyle şeyler söyleme. Ama abi dedi sigara içiyorum, diye babam bana soytarı diyor. İnanın ki o gencin bundan dolayı dünyası yıkılmıştı.

Eğer babası lisan ayetini iyi kavrasaydı, kelimelerin hikmetini iyi algılasaydı. Emin olun ki bu gencin babası çok değer verdiği oğlunun dünyasını yıkacak, onu bu kadar sıkıntıya sokacak bu nahoş ve manasız ve yanlış kelimeyi kullanmazdı. Evet, sigara içmek yanlış bir davranış ve sağlık açısından da kötüdür. Elbette ki babası onu yani evladını çok seviyor ve bu sigaranın onda oluşturacağı tahribatı belki de görüyor.

Evladını sevgisinden dolayı kendince bir tanımlama yapıyor, oğlunun sigaradan vazgeçirmek için. Oysa doğru bir lisan kullansa belki de genç hem sigarayı bırakacak hem de babasının sevgisini kazanacak. Kelimenin hikmetini somutlaştırmak için bir örnek daha vererek bitirmek isterim. Eskiden yediğimiz besinler için rızık kelimesi kullanılırdı. O rızkı alan insan tefekkürle el Rezzak yanı rızkın sahibini Rabbini tanırdı.

Şimdilerde moda oldu yiyecek ve besin dememiz, bile bile bu lisanın hikmeti ve kelimelerin hikmeti kaldırıldı. Hayatımızı iyi yaşamak için ve gerçek manada bu kâinatı tanımak için ve çevremizde olup bitenleri tanımlamak için. Kendimizi, çevremizi sevmemiz, doğru tanımlama yapmak için kelimelerin hikmetini bilmemiz lazım.

Her halde bundan olsa gerek ilk emir Kur-an’ı Kerim’de okudur.