vanhavadis @ hotmail.com

Şubat ayının başından itibaren Van çok fazla kar yağışına ev sahipliği yaptı diyebiliriz. Son 26 yılın en fazla soğuğuna, çığına ve dondurucu havasına maruz kalan Van halkının imdadına belediyenin yetişmesi gerekirken, kar yağışlarının ardından çarşı merkezin içi ve kaldırımlar halen temizlenmemiş durumda.

Büyükşehir Belediyesi yaklaşık bin personel ve 251 iş makinası ile karla mücadele etmeye çalışıyor. Kar yağışının ardında neredeyse bir hafta geçti. Daha temizlenmeyen mahalle yolları var.

Çalışan bin personel ve 251 iş makinası ne iş yapıyor? Kar kütlelerinin çok olduğu ana yollar ve ara sokaklardaki karlar, belirli noktalara toplanıp, kamyonlara yüklendikten sonra çarşı merkezlerinin ara sokaklarına yani esnaf dükkânlarının önüne boşaltılıyor. Yolların ise dar bir şekilde temizlenmesi, tek şerit halinde açılması ve az tuzlanması kaza oranını ise daha da bir artırıyor.

Belediyenin kendi sosyal hesaplarındaki paylaşımlar, belediye çalışanlarının 7/24 çalıştığını gösterse de ya da belediyecilik gazeteciliği yapan bazı yerel gazeteler hiçbir sorun yok gibi gösterseler bile vaziyet hiçte öyle değil. Çünkü ne esnaf ne de halk belediyenin yaptığı işten memnun.

Van şehri ve Van halkı böyle bir muameleyi hak etmek zorunda değil. Keşke sadece merkezlerin ana yolları, esnaf dükkânlarının önü, yayaların yürüdüğü kaldırımlar ve arabaların park girişleri temizlenmemiş olsa keşke sadece bunlar olsaydı.

Aslında bakacak olursak bunlar bile belediyenin sınıfta kalmasına yeter de artar. İş bunlarla bitmiyor. Van merkeze sadece 10 veya 15 kilometre uzaklıktaki köylerin bile yolları halen açılmamış durumda.

Siz bide daha da uzaktaki köy halkının halini düşünün, kim bilir kaç ay sonra oralara uğrarlar. Belediyenin tek görevi bulunduğu ilin ve ilçenin tüm sorumluklarını taşımak. Van Büyükşehir Belediyesi ne sorumluk taşıyor ne de Van halkının derdinden anlıyor. Yaptığı tek şey insanları mağdur etmek.