vanhavadis @ hotmail.com

İş-kur alımı gündem maddesi oldu

Van’da İş-Kur üzerinden alınan alımlar, Van’ın bir numaralı gündem maddesi olmaya başladı. İlk günden itibaren demiştik “İş-Kur” insanları küstürmekten, insanlar arasında ayırım yapmaktan, kişileri birbirine düşürmekten başka bir şey değildir.

Sebebine gelince, alımlar adaletli yapılmıyor. Kendim için de söyleyeyim başkası içinde diyeyim “ş-Kur” alımları adaletli yapılmıyor. Keşke adaletli yapılsa. Birileri hiç okuma yazma bilmiyor, bir diğeri ise 4 Yıllık fakülte mezunu ikisi de İş-Kur için müracaata bulunuyor. Üniversite mezunu binbir dereden su getirir  6 aylık bir İş-Kur için onlarca insana ağız açar ancak temizlik elamanı olarak bir yere girer.

Diğer taraftan adamı olan okuma yazma bilmeyen biri çok kolaylıkla işe girebiliyorsa burada bir adaletsizlik var demektir. İnsanların günahına girmek kadar ağır bir yük olamaz.

Gönül isterdi ki, “İş-Kur” alımları hak edenler arasında Kura çekimi yapılarak gerçekleşseydi. Bana göre çok daha adaletli olabilirdi. Bizler burada vatandaşların sesini kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Çünkü herkesin akrabasıyız herkesin yakınıyız. Çünkü bir gazeteciyiz.

Adalet olacaksa herkes için olsun, adalet sadece birileri için olmaz. Adalet olmayacaksa hiç kimse için olmasın. Ama bunun bir adı olmalıdır. “Ya adalet yada adaletsizlik”. Bunun adı mutlaka olmalıdır. Adaletli davrandım deyip de adaletsizlik yapmak doğru bir yaklaşım değildir.

İş-Kur konusunda, Gazetemize gelen onlarca vatandaşın sesini duyurmak için, elimizden geleni elbette yapmak zorundayız. Bu birilerinin zoruna gidiyor olabilir, ama mesleğimiz icabı ve mesleğimizin gereği bunu yapmak zorundayız.

 Keşke hiç bu konulara girme mecburiyetinde kalmamış olsaydık. Başta bizlere çok adaletli davranacaklarını söyleyen bazı siyasetçiler, işin sonuna baktığımızda, hiçbir adalettin olmadığını gördük.

El vicdan! El vicdan! El Vicdan! diyoruz. AK Parti’yi işte böyle bitirme noktasına getirdiler. İşte Reisin tüm çabası bu yüzden boşa gidiyor.

 Yazık-günah verilen emeklere günah. İş-Kur alımlarından adaletli bir dağılım olmuş olsaydı yada kura çekimi olmuş olsaydı, hiç bu kadar isyan edenler olmazdı.

Şimdi bakıyoruz bu konuda telefonlarımız susmuyor. Her yerden şikayetler alıyoruz. İnsanın vicdanı sızlıyor. Öyle insanlar bize geliyor ki, Yemin ederim gün ekmeğine muhtaç, şimdi biz bunların hakkını aramasak,  kim yada kimler bu garibanların sesi  olacak.

Birilerine kötü olabiliriz, belki de birilerinin Bam Teline basıyor olabiliriz. Yapacak bir şey yok bu konuda. Valla isterse Bam Tellerine basalım, isterse başka bir yerlerine basmış olalım, fark eden bir şey yok.

Önemi olan, Allah’tan başka bir dayanakları olmayan fakir fukura, gariban insanların sesini bir yerlere duyurabilmektir. Bizim kimse ile bir hesabımız yok, terk derdimiz sessiz çığlıkların gür sesi olabilmektir. Adaletli bir dünyaya kavuşabilmeniz dileğiyle.