vanhavadis @ hotmail.com

Bildiğiniz üzere Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı. Virüse yakalananlarda akut solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Ölü sayısı da hızla yükseliyor. Corona virüsü adıyla biliniyor ve Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdiklerini açıkladı.

Gündemimize gelirsek, komşumuz İran’ın Kum kentinde geçen günlerde 4 kişi corona virüsünden yaşamını yitirdi ve 13 yeni vakaya rastlandı. Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam en az 23 ülkede görüldü. Virüsün Çin'in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya ve Tayvan'a da yayıldığı biliniyor ve son olarak komşumuz İran’da bu listeye eklendi. Diğer ülkeler belkide bu kadar umurumuzda değildi ama İran bizim için farklı. Çünkü Van’ın ekonomisi neredeyse İran’a bağlı. İran olmazsa Van’da olmaz. İranlı turistlerin yoğun olarak geldiği Van’da, Vali Bilmez alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi için elbette toplantı yaptı. Alınacak tedbirlerin istişare edildiği toplantıda öncelikle Türkiye-İran sınırı Saray İlçesi’ndeki Kapıköy Gümrük Kapısına termal kamera montajı yapılması, sağlık odası kurulması ve yabancılarla irtibat halinde olan gümrük kapısında çalışan personelin koruyucu maske ve ekipman kullanması ile (covid-19) korona virüsü hakkında eğitimden geçirilmesi kararı alındı ama bu ne kadar etkili olur? Irak’ın İran sınırını kapattığı gibi bizde yıllardır açmak için uğraştığımız Kapıköy Sınır Kapısını kapatmalı mıyız ? Sınır ticareti yapan birçok vatandaşımız var ve bu insanlar her gün İran’a giriş-çıkış yapmaktadırlar. Diyelim ki bu önlemler etkili oldu peki ya ülkemize kaçak yollarla gelen göçmenler ne olacak ? Herkes biliyor ki bu göçmenler Van’a musluktan akan su gibi akın ediyorlar. Yetkililer yıllardır bu sorun ile başa çıkamadı veya çalışma bile başlatmadı, başlatılmadı. Virüsün ilk çıktığı günde söyledim tekrar söylüyorum, Türkiye’de corona virüsü ilk olarak Van’da görülecek. Hatırlatmada fayda var, ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen çok sayıda İranlı turist, geçen yıl Kapıköy Sınır Kapısı'nda karanfillerle karşılanmıştı ve heyet, sınır kapısında turistlerin Nevruz Bayramı’nı kutlayarak lokum ikram etmişti. Bu yıl otlu peynir ve keledoş ikram edelim belki ki şifa olur :)
Şimdi akıllarda ki tek soru sınır kapısı kapatılarak Van, corona virüsünden korunacak ama esnaf açlıktan ölecek yada sınır kapısı kapalı olduğu halde mültecilerin önüne geçmezsek yine Van virüsten ölecek. Yetkililerin nasıl önlem alacağını merakla bekliyorum.