vanhavadis @ hotmail.com

EKMEK VE ZAM

Van’da ekmek fiyatlarının 1.25 Kuruştan satılması büyük tepkilere neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda aynen böylesi sorunlar yaşanmadı değil. Zaman zaman böylesi sorunlarla bazen fırıncılarla karşı karşıya gelebiliyoruz.

Dünya Konoravirüs salgını ile tehdit altında bulunduğu bir süreçte, Van’da ekmek fiyatlarının 75 Kuruştan 1.25 Kuruşa satılması ister istemez kamuoyunda büyük tepkilere gebe kaldı. Van Havadis Gazetesi olarak işin peşini bırakmadık ve olayın iç yüzünü değerli okuyucularımız için araştırdık.

Edindiğimiz bilgilere göre ve birinci ağızdan aldığımız açıklamalar şu şekilde oldu.

“Ekmeğe zam yapmadık”

Araştırmalar gösterdi ki Fırıncılar gerçek fiyattan ekmek satışına başladı. Yapılan açıklamada, Fırıncılar odası bundan yaklaşık 6 ay öncesinde bir fiyat artışı talebinde bulunmuş. Yapılan talepler sonucunda Ekmeğin Fırından satış fiyatı 1.25 Kuruş olarak belirlendi.

 Bu tarihten sonra ekmekler 1. 25 Kuruştan satıldı ve vatandaş 1.25 kuruştan ekmek almaya başladı. Zamanla bazı Fırıncıların rekabete girmesi ile bazı Fırıncılar ekmeği 75 Kuruş, bazıları 80 Kuruş, bazıları 1TL kimi Fırıncılar ise 1.25 Kuruştan ekmeği satmaya başladı.

Bu sonuçlardan sonra dengeler alt üst oldu. Bazı vatandaşlar ekmeği 75 Kuruştan bazıları 80 Kuruştan, bazıları 1 TL, bazı vatandaşlar ise ekmeği asıl fiyatı olan 1.25 Kuruştan almaya devam etti.

Ekmeği 75 Kuruştan satan bazı Fırıncılar fiyat artışı yaşanan Elektrik, doğalgaz ve diğer katkı maddelerinden dolayı, ekmeği 75 KRŞ, 80 KRŞ ve 1 TL’den değil de asıl fiyat olan 1.25 Kuruştan satmaya karar verdi.

Karar doğru ama zamanlama çok yanlış:

 Dünya koronavirüs belası ile çalkalandığı, birçok işyerinin kapandığı, insanların işsiz kaldığı bir günde, ekmeği 75 Kuruştan satan bazı Fırıncıların ekmeği 1.25 Kuruş yapmaları ister istemez ani refleks görmeye başladı.

 Piyasada tamamıyla bir yanlış algı operasyonu oldu. Ne Fırıncılar zam yaptı ne de vatandaş kazıklandı. Hareket doğru, uygulanması zaman bakımından yanlış.

Aslında birbirimizi anlayabilsek yada birbirimize hakaret etmeden düşüncelerimizi dile getirebilsek, belki de birçok şeyin üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

Ne vatandaşlar Fırıncılara beddua etsin ne de Fırıncılar vatandaşı haksız bulsun.

Ortada tamamıyla yanlış bir bilgi kirliliği var. Bu bilgiyi doğru bir şekilde anlatabilmek için bayağı bir zamana ihtiyaç var.

VanHavadis Gazetesi olarak bizlerde her vatandaş gibi fiyat artışı karşısında tepkimiz ortaya koyduk. Sonra gerçeklik durumunu araştırdığımızda, karşımıza ap ayrı bir tablo çıktı.

Gösterilen tepki işini ahlaki ve etik kuralları çerçevesinde yapanlara değil, insanları aldatan sözde esnaflar için olduğunu düşünüyorum. Toparlayacak olursak, ekmeğe zam yapılmadı. Rekabete giren Fırıncılar ekmek satışında asıl fiyatta dönmek zorunda akladı.

Yalan dünyada kardeşlik ortamında yaşamınız dileğiyle… Sağlıcakla kalın… ALTIN KALEM: Ayhan Yazlık