vanhavadis @ hotmail.com

Seçimler yaklaşıyor Bu seçimde Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği seçimi yapılacaktır. Vanın üç merkez olmak üzere toplam 13 ilçesi mevcuttur.

Son yerel seçimler 30 Mart 2014 tarihinde yapılmıştı. Demek ki seçeceğimiz olan meclis üyeleri 5 yıllığına seçilecek. Yaşadığımız Van ili ilçelerinin çehresini değiştirecek milletvekillerinin belediye başkanlarının çalışmalarını kolaylaştıracak çok önemli kararları alacak olan meclislerin üyelerini seçeceğiz.  Onun için 2019 yılı mart ayında yapılacak olan seçimler çok önemlidir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı seçme ve seçilme yeterliliğine sahip olan herkes seçimlerde aday olabilir. Belediye Meclis Üyeliğine Adaylık İçin Uygun Görülecek şahsın talip olunan yerin ne iş yaptığını sorumluluk bilincinin ne olduğunu bilen en azından biranda olsa 5326 sayılı belediye kanunu bilgisine vasıf olmalıdır.

Diksiyonu düzgün halkın tanıdığı takdir ettiği ilçe merkezi ve uzak mahallelerin meselelerine vakıf özellikli uyumlu olmalıdır.

Mensubu bulunduğu parti ve resmi kurumlarla ikili ilişkileri sıcak olan Hesap sormadan hesap verebilecek araştırmacı bir ruha sahip olacak.

Tüyü bitmedik yetimin hakkını koruyan haram helal hassasiyeti olan mümkün olduğunca Belediyenin istifade edebileceği meslek ve kişiliğe sahip özellikleri olmalıdır Belediye Meclis Üyeleri Seçildiklerinde Seçildiği görevin maddi anlamda aylık karşılığı dediğimiz huzur hakkının komisyonların çokluğunu olup olmadığını düşünmeyen, yapılacak olan ihalelerde devletin menfaatini her türlü menfaatin üzerinde tutan ihtiyaç halinde resmi kurumlara eleman alımı esnasında haksızlık yapmayan esnaflık yapanlar elindeki malzemeyi özellikle resmi kurumlara satmayı aklının ucundan bile geçirmeyecek.

Seçildikleri görevlerde sorumlu oldukları kurum ve birim çalışanlarının vatandaşı memnun edecek şekilde motive edilmesinde azami gayret gösteren Aksi halde ilçemizin tamamının Yol Su Kanalizasyon, Okul inşaatları Spor kompleksi yapımı, İstinat ve heyelan önleme ihata duvarları, Çevre düzenlemesi v.b. problemlerini ideal anlamda çözemeyiz Belediye Meclis Üyeliklerine seçilmesi için öne sürülen isimler tanıdık olduğu için değil gerçekten iş yapabilecek, koşturabilecek zaman açısından problemi olmayan kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Geçen dönem söz verdiğimiz arkadaşlar var bu dönem onlara görev vermek zorundayız veya bunun oyu var mantığı ile hareket edilmemelidir! Her şeye rağmen söz verilen arkadaşlar varsa oyu varsa ve yukarıda belirtilen özellikleri taşıyorlarsa buna da kimsenin bir diyeceği olmamalıdır. Dile kolay tam 5 yıl! Sonradan agah vah kar etmez! Yazık olur Gevaş’a Ne demiş büyüklerimiz Eski hal muhal ya yeni hal ya da maalesef izmihlal.

Kim hangi göreve talip olacaksa olsun ama seçildiği zaman bulunduğu görevde vatandaşa karşı yüzü gülmeyecek, tepeden bakacaksa, siyah gözlükleri takıp kimseyi görmeyecekse milletin derdiyle dertlenmeyip hizmet etmeyecekse partisi mesleği meşrebi ne olursa olsun Gevaş için bir şeyler yapma heyecanı yoksa bu tür görevlere aday adayı olmamalıdır.