vanhavadis @ hotmail.com

 SEÇİMİN GALİBİ

31 Mart seçiminin galibi kim oldu?

Her seçim sonrası bazı değerlendirmeler yapılır. Kimi iyi kimi kötü, yâda şöyle diyelim. Kimi insanlar, olumlu görüşler belirtirken, kimi insanlar ise olumsuz konuşmalar yapmayı ile edinir.

Şimdiye kadar, birçok seçimleri geride bıraktık. Deyim yerinde ise, artık uzmanlaştık bu işlerde. Zaman zaman bizler de önemli mesajlar verdik. Bazısı mesajlarımızı tam iyi anladı. Bazıları ise işi farklı yöne çekmeye çalıştı.

Beni takip eden okuyucular çok iyi bilirler, AK Parti MHP ile ilk ittifak yaptığı zaman söylemiştim! “Küçük Balık Büyük balığı yutacak” diye. Nitekim öyle de oldu. Her kim ne diyorsa desin, MHP yükselişe geçerken AK Parti'nin birçok yerde düşüşe geçtiği açık bir şekilde görülüyor.

HDP’de ne zaman ki 81 Milletvekili ile Meclise girdiğinde, “ biz hiçbir şekilde AK Parti ile yokuz” “Hükümet ortağı olmayız” dediği süreçten sonra erimeye başladı. Çünkü HDP’ye gönül veren seçmenlerin çoğu, artık şiddet istemiyor, seçmen Türkiye Yönetiminde artık söz sahibi olmak istiyor.

Tüm bunlar geride kalırken, geçtiğimiz gün 31 Mart 2019 Tarihinde Yerel seçimler yapıldı. Türkiye genelinde, AK Parti oylarını artırırken, Büyükşehirlerin çoğunda kan kaybı yaşadı. Büyükşehirlerin çoğunda, AK Parti Büyükşehir Belediyelerin çoğunu kaybederek, adeta hüsran yaşadı.

Van’da ise, AK Parti’nin aday gösterdiği Necdet Takva tek başına mücadele etti. Sadece yanına aldığı ekibi ile kocaman ve çok güçlü olan HDP’ye karşı büyük bir mücadele verdi. Necdet Takva, her defasında ve doğru söylemlerde bulunarak “Bizim kırmızı çizgimiz Kürt Kimliğimizdir” söylemini deklare ederek, muhafazakâr Kürtlerin büyük teveccühünü kazanırken, AK Parti içinde bulunan Milliyetçi kimliğe sahip ile kafatasçı kişilerin zoruna gidiyordu bu söylem.

Takva’nın sosyal demokrat yapısı, elinde 7/24 tesbih düşürmeyen sakallı bazı Hizbullah görünümlü kişilerin kafalarında soru işareti oluşturuyordu. Takva,  AK Parti Van’da artık devrimci bir parti olacak söylemleri, birçok kişinin beğenisini alırken, AK Parti’de bazı kafatasçıların zoruna gidiyordu. Ama AK Parti il teşkilatı bilmiyordu ki, Van’da yaşayan halkın %99’ü Kürt Nüfusundan oluştuğunu.

Necdet Takva, bir yanda HDP ile yarışırken, bir yanda da AK Parti içinde bulunan kafatasçılarla uğraşması nedeniyle, bayağı zorluklar yaşadı. Tüm bunlara rağmen her ilçede oy artışı yapmayı başaran Necdet Takva, geçmiş seçimlere nazaran Van genelinde, AK Parti’nin hanesine 20 Bin civarında fazla oy kazandırdı.

Bu seçimlerin Genelde kazananı MHP olurken, kaybedeni ise HDP oldu. MHP Doğunun önemli kentlerinde AK Parti’ye oy kaybettirirken, Batıda ise Kendisine çok iyi bir avantaj sağladı.

 İşte bu nedenle yaklaşık bir yıl önce yazmıştım “Küçük Balık Büyük Balığı Yutacak” diye. AK Parti MHP ile ittifak yapmasaydı, Ankara, İstanbul, Antalya, Van, Diyarbakır, Hakkari, Siirt gibi bir çok yerde seçim sonuçları farkı olabilirdi. Çünkü AK Parti Muhafazakâr siyasi bir Parti iken, bir anda Milliyetçi siyasi bir Parti rolüne bürününce, işin rengin ister istemez değişmek zorunda kaldı.  

Bu günlük bu kadar. Bir sonraki yazımda ise Necdet Takva’nın Van’da kaybetmesinin nedenlerini açıklayacağız.

 KIRIK KALEM/ Ayhan Yazlık