Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) HDS ile daha etkin ve hızlı bir hizmet ağı ile çalışarak sorunların çözümün sağladığı belirtildi.

Hizmetin her bölgeye hızlı gitmesi ve Bilgisayar üzerinden online olarak takip altında olması ile bilinen HDS sistemiyle büyük verimlilik elde edildiği söylendi. 

VASKİ Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya alınan HDS( Hizmet Denetim Sistemi) ile personellerin çalışmaları anlık takip edilerek, hizmetlerin daha aktif olarak yerine getirilmesi hedeflendiği ifade edildi. 

Konu üzerine VASKİ'de sistemin daha iyi ve etkin olması için Makine İkmal Garajında bulunan personellere bilgilendirme toplantısı yapılması dikkatlerden kaçmadı. 

VASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı M.Nuri Yavuz’un da katıldığı toplantıda hizmetin işleyişi hakkında  detaylı bilgiler verildi.  

Yapılan açıklamada, Vatandaşlardan gelen arıza ve taleplere daha hızlı müdahale etmeyi sağlayan, daha kolay denetlenebilen ve yetkili birimlerin ekipleri her aşamada kontrol edebileceği HDS(Hizmet Denetim Sistemi)ile taleplerin çözümünde başarılı bir işleyişin daha rahat ve kolay olacağı vurgulandı.