Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, 2019 yılını değerlendirdi. “Esnaf ve sanatkârımız zorlu bir yıl daha geçirmiştir.” diyen Berge, “Özellikle neredeyse yıl boyunca devam eden ekonomik dalgalanmalar esnafımızı hayli zorlamıştır.

Vergi, BAĞ-KUR, SGK primleri, kira, personel maaşı ve genel giderler düşünüldüğünde esnaf ve sanatkârımız bu ağır yükler altında ezilmiştir.” ifadelerini kullandı. İşte başkan Berge’nin açıklamaları.

“Hükümetimizden destek bekliyoruz”

“Hükümetimizden beklentimiz yılın ilk çeyreğinde KOSGEB destekli faizsiz 50 bin TL cansuyu kredi desteği sunmalıdır. Bankalarla kredi sorunu yaşayan çok sayıda esnafımız için sicil affı getirilmelidir ve kayıt dışı esnaf kayıt altına alınmalıdır. SGK ve BAĞKUR primlerinde indirime gidilmeli ve prim ödeme gün sayısı 9 bin günden 7 bin güne indirilmelidir. Kredi ve teşvik sisteminin daha da geliştirilmelidir.”

“İşyeri sahiplerinden bu yıl kirayı arttırmamalarını rica ediyoruz”

“İşyeri sahiplerine çağrımızdır, esnafımızın mali tablosu ortadadır, bu nedenle 2020 yılında kiralara artış yapmamalarını rica ediyoruz.

Bir defaya mahsus yapılmayacak kira zammı, piyasaya moral kazandıracaktır. Van’ın can damarı konumunda olan esnafa verilecek her destek, en önemli sorunumuz olan işsizliğe bir nebze de olsa çare olacaktır.”

“Van’ın avantajı değerlendirilmelidir”

“Van’ın kalkınabilmesi adına 2020’den beklentilerimiz vardır. Güneşin ve suyun başkenti olan Van’ın tarihten gelen asaleti gereği çok daha iyi yerlere gelmelidir. Başta İran olmak üzere hem çevre ülkeler hem de bölge açısından bir cazibe merkezi olan Van, bu avantajı Van Denizi, turizm ve sınır ticareti anlamında iyi değerlendirmelidir.”

“Yeni Van, yeni yılda Van’ı kalkındırır”

“İmar uygulamaları bir şehri marka şehir yapar. İpekyolu, Tuşba ve Gürpınar anayollarına kurulacak yeni Van için yeni imar alanları açılmalıdır. Yeni Van yeni yılda Van’ı kalkındırır.

Yeni Van’ın inşaa edilmesiyle birlikte ekonomik kalkınma da beraberinde gelecektir. Van’ın lokomotif sektörü olan inşaatın canlanması için kentsel dönüşüm başlamalıdır.”

“Güneşi görmenin zamanı geldi”

“Güneşin başkenti olan Van’da yenilenebilir enerjinin değerlendirilmesi. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi kapasitesi bakımından Türkiye 1.si olan Van’da üretime başlanması.

Van’ın dört bir yanı güneş elektrik santralı (GES)’ler ile donatılmalı. Van tek başına Türkiye’nin yüzde 6’lık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek konumda olan bir şehirde yaşıyoruz.”

“Turizm potansiyeli açığa çıkarılmalıdır”

“Van’ın turizm potansiyeli çok iyi değerlendirilmelidir. Van Gölü etrafına 5 yıldızlı otellerin yapılabilmesi için teşvik sistemi cazip hale getirilmelidir.

Yatırımcıların ilimize yatırım yapabilmesi için Van özelinde bölgeye pozitif ayrımcılık elzemdir. Van’ın uluslararası alanda tescilli 101 değeri bulunuyor.

Van müzesi turizme bir ivme kazandırdı. Tarihi ve turistik yerleri restore edilerek turizme kazandırılmalıdır.”

“Yeni yılınız kutlu olsun”

“Tüm Van halkının ve ülkemizin yeni yılını kutluyor, esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı, bereketli ve huzur dolu bir yıl diliyorum.”