Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla İpekyolu İlçesindeki Hacı Ali Akın ilk ve ortaokulunda tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, halk oyunları ekibinin gösterisiyle sürdü.

İlkokula yeni başlayan minik öğrencilere 4. Sınıf öğrencilerinin çiçek verdiği programda, öğrenciler ve öğretmenler adına konuşmalar yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’nin selamlama konuşması sonrası Vali Mehmet Emin Bilmez, öğretmen ve öğrencilere hitap etti. 

Konuşmasına, ebediyete intikal eden öğretmenleri yad ederek başlayan Vali Bilmez, bu yıl 1505 okulda 336 bin öğrenci ve 18 bin 250 öğretmenin ders başı yaptığını ifade etti.

Eğitimin birinci öncelik olduğunu vurgulayan Vali Bilmez, “Sevgili öğrenciler; sizleri sevgi ve muhabbetle kucaklıyor hepinizin gözlerinden öpüyorum. Sizleri çok seviyoruz. Çünkü sizler bizlere ailelerinizin emanetlerisiniz ve bu ülkenin geleceğisiniz.

Ülkemizi inşa edecek olan, bu ülkenin sorumluluğunu üstlenecek, ülkemizin, milletimizin refahını, gelişmişliğini artıracak olan sizlersiniz. Sizin iyi bir eğitim almanız ve çok iyi yetişmeniz için bizler her türlü çabayı gösteriyoruz” dedi.

Eğitimin daha güzel ortamlarda yapılması için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Vali Bilmez, ”Tertemiz okullar, tam donanımlı laboratuvarlar, pırıl pırıl sınıflar sizler için hazırlandı.

Bunlar sizin  daha iyi eğitim görmeniz için. Sizlerin, bu okullarımızın, öğretmenlerimizin, anne ve babalarınızın hakkı ve emeklerinin karşılığını vereceğinizden eminiz. Bunun karşılığını çok çalışarak, üreterek, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak başarılara imza atarak verebilirsiniz.

Sizler şimdi ilkokul sıralarındasınız. Ortaokul, lise ve üniversiteye gideceksiniz. Geleceğiniz mevkilerde ülkemizin sorumluluklarını üsleneceksiniz.

Şimdiden bunun bilincinde olun ve kendinizi ülkemize, insanlığa hizmet aşkıyla yetiştirin. Bunun için çok okuyun, çok çalışın, çok araştırın. Öğretmenlerinizi ve büyüklerinizi dinleyin” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin kutsal bir görev yaptığının altını çizen Vali Bilmez, ”Kıymetli öğretmen arkadaşlarım. Sizler de fedakarlık isteyen kutsal bir mesleğin mensuplarısınız. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz.

Onları en iyi şekilde eğitmek, vatanını, milletini seven, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek değeri biçilmez bir hazinedir. Bu konuda siz eğitimcilerimize güvenimiz sonsuzdur” ifadelerini kullandı.

Vali Bilmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler aileler olarak çocuklarımızın eğitiminde öğretmenlerimize destek vermeliyiz. Çocuklarımızın yetişmesinde öğretmen, öğrenci ve veli hep birlikte seferber olmalıdır.

Eğitim bizim birinci önceliğimiz. Devlet olarak Van’daki akademik başarıyı yükseltmek ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz.

Gerek okullaşma, gerek eğitim kadromuzun güçlendirilmesi, sürekli eğitim merkezlerimiz gibi çalışmalarımızla Van’ı eğitim alanında daha üst seviyelere taşıma gayreti içinde olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ülkemize, milletimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından Vali Bilmez’in ilk ders zilini çalmasıyla öğretmen ve öğrenciler ders başı yaptı.

Program, Vali Mehmet Emin Bilmez’in sınıfları gezip öğrencilere kitap dağıtması ve öğretmenlerle bir araya gelmesiyle son buldu.

Programa; Vali Yardımcısı Ferhat Atar, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Naci Akkaş, Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İpekyolu Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.