Bir süredir sosyal medyada üzerinde “Ambulans” yazan mibinüs fotoğrafı paylaşılıyor ve “İran’da Corona Virüsü olmuş kişiler Van’a getiriliyor” şeklinde asılsız, yalan haber paylaşılıyordu. Van Havadis ekibi olarak bu yalan haberin aslını araştırdık ve yetkili mercilere ulaştırdık. Yetkililer tarafından vanhavadis.com’a yapılan açıklamada;
“Vali Mithat Bey Mahallesi Defterdarlık Caddesi üzerinde park halinde görülen ve üzerinde ambulans ibaresi bulunan yabancı plakalı araç incelendiğinde;
Aracın; 90 E 28310 İran plakalı ambulans araç olduğu, araç sahibinin SHIRIN PARVIN HAMİD isimli İran uyruklu şahıs olduğu, şahsın Royal Milano Otel’de konakladığı tespit edilmiştir.
Araç sahibi ile yapılan mülakaatta;
20.02.2020 günü saat 00.02’de Gürbulak sınır kapısından giriş yaptığını ve aracının Fiat marka olduğunu, İran’da Fiat araç servisi olmadığı için aracını tamir ettirmek maksadıyla ilimize getirdiğini beyan etmiştir.
Araç; TEM, KOM ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince detaylı bir şekilde incelenmiş olup herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.
Araç, bulunduğu yerden kaldırılarak Milano Otel arkasında bulunan otoparka çektirilmiştir.” Denildi. Lütfen asılsız, yalan haberlere itibar etmeyiniz.