Bilindiği üzere Van Büyükşehir Belediyesine ait Van Organize Tarım İşletmeleri (VOTAŞ), geçtiğimiz günlerde yapılan ihale ile 39 yıllığına Asya Tarım Hayvancılık İnşaat A.Ş.’ye devredilmişti.
Büyükşehir Belediyesinin daha önce kiralama usulü ile Van Ticaret Borsasından devraldığı VOTAŞ’ın 39 yıllığına devredilmesi ihalesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştı.

Asya Tarım Hayvancılık İnşaat A.Ş., 19 milyon 510 bin TL’lik teklif ile ihaleyi kazanmıştı. Kazanan firma ihale bedelinin yüzde 25’ini peşin, geri kalanı ise 18 taksit halinde ödeyecek. Toplam 4 bin dönüm arazi üzerine kurulu  olan VOTAŞ’ta sağmal tesisler, genç hayvan binaları, sağımhane, doğumhane, gübre çukurları bulunmaktadır.  Tesiste yem bitkileri yetiştiriciliği, meyvecilik, hayvancılık alanları da bulunmaktadır.

Bu sabah Sütçü Kenan kahvaltı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Yönetimi, VOTAŞ'ı Van ve Vanlılara kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, önümüzdeki günlerde VOTAŞ'ın hisselerini girişimci kişilere satışa sunacağını söyledi.

Başkan Takva, VOTAŞ'ın en az bin hissesini kısa vadede satışa sunmayı düşündüklerini belirterek; "Amacımız Van halkını VOTAŞ'a ortak etmektir. Sütaş gibi büyük firmaları örnek alarak yolumuza devam edeceğiz. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üzerimize düşeni yaptık ve VOTAŞ'ı Van'a kazandırdık. Şimdi VOTAŞ'ın bazı hisselerini satışa sunacağız. Ortak olmak isteyen iştirakçilerimiz, yüzde 25'i peşin ödeyecekler. Geri kalanını ise 18 taksit halinde ödeyecekler. Bir hisse yaklaşık Yirmi bin civarında olabilir. Net hesabı önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız" diyen Takva, herkesin VOTAŞ'a sahip çıkmasını gerektiğini belirterek, geleceği düşünen her yatırımcı için, VOTAŞ'a ortak olmak büyük bir kazanç olacağını söyledi. vanhavadis.com