Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında 11 Ekim’i, “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan etti.

Uluslararası Dünya Kız Çocukları Günü her yıl, kız çocukları için evlilikleri önlemek ve bununla mücadele etmek, cinsiyet temelli eşitsizliklerin önüne geçmek, sosyal hayatta karşılaştıkları haksızlıklar hakkında farkındalık yaratmak için farklı temalarla kutlanmaktadır.

Bu anlamda Van’da da 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Münasebetiyle bir dizi etkinlikler yapıldı. Van’da Jandarma Komutanlığı tarafından" BEN DAHA ÇOCUĞUM" projesi kapsamında resim heykel ve fotoğraf sergisi açıldı.

Elit Word Otel'de gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “çocuk “Gelinler “in olmadığı bir Van dileğiyle sergimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” diyerek açılış kurdelasını kesti.

 Programa, Vali Mehmet Emin Bilmez eşi Meral Bilmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Gençlik ve Spor Müdürü Nevzat inanç, Şehit Aileleri ve Korucular Başkanı Ayhan Kahraman, muhtarlar ve çok sayıda kanaat önderleri katılım sağladı.

Açılış konuşmasını yapan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ümran ÇELİK, "Erken yaşta evlilikler, ekonomik yetersizlik yanlış ve eksik bilgilerden kaynaklanan geleneksel ve dini inançlar, eğitimsizlik aile içi şiddet toplum baskısı mülkiyet unsuru gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

TUİK verilerine göre Türkiye genelinde 2017 yılında 569bin459 evlilik gerçekleştirilmiş olup bu evliliklerde damatların 9bin 876sı gelinlerin ise 89bin582 si 16 -19 yaş aralığındadır.

Van Türkiye ortalamaları üzerinde olup 2017 TUİK verilerine göre Van'da gerçekleşen 28 Bin537 doğumun 2 Bin711 biri 19 yaş ve altı doğumdur" diyerek erken evliliğe dikkat çekti.

 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Göktepe ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada;  " Van İl Jandarma Komutanlığı ile 1 yıldan beri önemli ve faydalı birçok çalışmalar yaptık. Bundan sonra da toplumun farkındalığını geliştirmek anlamında böylesi önemli organizasyonlara siz devlet büyüklerimizin katkılarıyla devam edeceğiz. Projede görev alan destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.