İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Edremit Kaymakamı Fuat Türkman, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Bilmez, 2019 yılı istatistiklerini anlattı.

İçinde bulunulan yılın asayiş ve güvenlik değerlendirmesi için bir araya geldiklerini anlatan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “2019 seçimlerin olduğu, zaman zaman iyi ve kötü olayların yaşandığı bir yıl oldu. Bildiğiniz gibi Van sınır ili olması dolayısıyla çok sayıda İranlı turisti de ağırladı.

Tüm bu turist yoğunluğuna rağmen, olumsuz şikâyetler de olmadı. Bu anlamda Van halkına da teşekkür ediyoruz. Bazen otel fiyatlarının pahalı olduğu, bazen de ulaşımdaki sıkıntılarla ilgili şikâyetler geldi, inşallah önümüzdeki süreçte bu şikâyetleri de değerlendireceğiz” dedi.

“17 GÖÇMENİN AYNI KAZADA ÖLMESİ BİZLERİ DERİNDEN ETKİLEDİ”
Van Valisi Bilmez, kendisini 2019 yılına en çok etkileyen olayların da göçmenlerin yaşadığı trafik kazası olayları olduğunu ifade ederek, “Göçmen kaçakçılığı ve göçmenleri taşıyan araçların karıştığı trafik kazaları bizi etkiledi.

Tek bir olayda, 17 göçmen hayatını kaybetti. Düşünün 14 kişilik minibüse 67 kişi bindirildi ve yaşanan trafik kazasında 17 insan hayatını kaybetti. Birçoğu da ağır yaralandı. Bu kazada göçmen taşımacılığı yapan kişi de hayatını kaybetmişti” diye konuştu.

Göçmenlerle ilgili istatistiklere de vurgu yapan Vali Bilmez, “Bu yıl Nisan ayından itibaren ilimizde 83 bin 160 göçmene işlem yapıldı.

Son bir yıl içinde insan kaçakçılığı yapan 597 organizatör yakalandı.

Bunların büyük kısmı tutuklandı.

Bazıları ile ilgili de adli işlemler sürüyor. Cezaların caydırıcı olmaması, işimizi zorlaştırıyor. İnşallah beklenen düzenleme gelir ve elimiz rahatlar” dedi.


Terörle mücadele konusunda Van’da olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Vali Bilmez, “Çocuğu dağda olan ailelerden de destekler aldık.

Bu yıl 28 terörist etkisiz hale getirilirken, bir terörist sağ olarak yakalandı. Ailelerin desteğiyle 39 terörist ikna yoluyla teslim oldu.

150’ye yakın teröristin teslim olması için güvenlik güçlerimizin ikna yoluyla teslim olmaları için mücadelesi sürüyor.

Onların geri dönmesi ile annelerin gözyaşlarına engel oluruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl Jandarma bölgesinde 2 bin 238 operasyonda ikna yoluyla sağ ve ölü ele geçirilen toplam 53 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve silahlar ile mühimmatların ele geçirildiğini anlatan Vali Bilmez, yine yaşam malzemelerin de ele geçirildiğini anlattı.

Vali Bilmez, Jandarma bölgesinde 1 milyon 95 bin paket kaçak sigara gele geçirildiğini anlatarak, 982 kişinin de gözaltına alındığını yine çeşitli miktarlarda uyuşturucu ele geçirildiğini dile getirdi.

Jandarma bölgesinde 2019 yılında meydana gelen trafik kazalarında 24 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Vali Bilmez, bir defada 17 göçmenin tek bir kazada hayatını kaybettiğini ifade etti.