Liseler Giriş sınavında (LGS), geçen yıl 65. Sırada yer alan Van, Maalesef bu yıl 75. Sıraya geriledi. Eğitimdeki başarının 75. Sıraya düşmesi üzerine, Velilerden büyük tepki geldi. Van gibi bir kentin eğitimdeki başarısızlığı tepkilere neden olurken, Van İl Milli eğitim Müdürlüğü'nün, bu olayı hiç umursamaması, velileri çileden çıkarttı.

 Gazetemize gelen yoğun şikâyetler üzerine, görüşlerini aldığımız bazı veliler ise, eğitimdeki başarısızlık konusunu üzerine duygularını şu şekilde ifade ettiler; “Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları konusunda, en iyi okullara gönderiyoruz. İl Milli eğitim Müdürlüğünün eğitime ilgisiz oluşu, her kesime yansıyor. Koltukta oturmakla bu işler yürümez. Kanımızca İl Milli Eğitim Müdürü Van ilimize fazla adapte olamadı.

İstiyoruz ki, Van ilimize uyum sağlayan, halkın kültüründen-sorunlarından-yaşantı şartlarını iyi anlayan, çocuklarımızın başarısı için gecesini gündüzüne katan, birileri İl Milli eğitim Müdürlüğü görevine baksın. Bu ülkenin geleceği genç nesillerin sırtında olacaktır. Çocuklarımızın iyi yetişmesi, başarılı olması, eğitimde Van’ın sıralamaya girmesi,  özelde Van ilimize, genelde ise ülkemize büyük faydası olacaktır.

 Bu nedenle, buradan Milli eğitim Balkanımıza sesleniyoruz! Önümüz deki dönemde, Van İlimizin ve çocuklarımızın geleceği açısından, başarılı bir şahsiyetin, Van ilimize, İl Milli eğitim Müdürü olarak atanması, yada mevcut Müdür Sayın Tevke’nin, görevini layıkı ile yapması için gerekli çalışmaların yapılmasını, heyecanla bekliyoruz” diyerek, Eğitimin ne kadar önemli olduğu konusuna vurgu yaptılar.