Millilik bilincine sahip, Türkiye’nin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan çalışmaları dolayısıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran İlim Yayma Ödülü’ne layık görüldü.

İlim Yayma Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’nin sürdürdüğü eğitime katkı vizyonuna uygun olarak Türkiye’ye yüksek fayda sağlayacak çalışmaları keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla iki yılda bir verilen İlim Yayma Ödülün sahibi Prof. Zahmakıran, önceki gün Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törende,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödülünü aldı.

Yakıt pillerinde Hidrojenin uygun depolama koşullarının oluşturulması ve bu depolanan hidrojenin enerji üretim aşamasına geçişte, tekrar elde edilmesinde Nano parçacıkların katalizör olarak kullanılmasını sağlayan bu başarılı çalışmasıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri kategorisinde İlim Yayma Ödülüne layık görüldü.

Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, basit koşullarda hidrojen depolanması ve geri kazanımını sağlamak üzere, yeni çalışmalar ortaya koydu. Basit koşullarda (örnk; 70 C ni altında, uç koşullara ihtiyaç duyulmadan ) Hidrojen depolanması ve geri kazanımı çözüm bekleyen konulandandır. Yakıt pillerinde Hidrojenin uygun depolama koşullarının oluşturulması ve bu depolanan hidrojenin enerji üretim aşamasına geçişte, tekrar elde edilmesinde nano parçacıkların katalizör olarak kullanılması bu çalışmanın asıl hedeflerinden biridir.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine anlamlı ödüllü kazandıran Prof. Dr. Zahmakıran'ı tebrik eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, anlamlı ödüllü Van'a kazandırmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, ödüllerin gerçek sahiplerine gitmesinden ötürü son derece mutlu olduğunu belirtti.