Dünya markası olan Van Kahvaltısı adı altında işletme açan, fakat istenilen kriterleri yerine getirmeyenlerin, Van kahvaltısı ismine zarar verdiği tespit edildi.

Geçtiğimiz günlerde Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, önemli bir konuya açıklık getirdi.

Takva Gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 81 ilinde Avukatlarla işbirliği yapıldığı ve Van TSO tarafından verilen yetki belgesi bulunmayan işyerleri hakkında soruşturma yapılacağı belirtti. Amaçlarının dünya markası olan Van Kahvaltı ismini korumak ve işin ehli olanların bu işi yapmaya teşvik etmek olduğunu belirten Takva; “Van Kahvaltısı dünya markası olan bir iş sektörü. Başta Van ilimiz olmak üzere, Van Kahvaltısı ismini taşıyıp fakat Van Kahvaltısı ile alakası olmayanların önüne geçmektir. “Kahvaltı” farklı bir şey “Van Kahvaltısı” ise çok farklı bir şey. Bu anlamda hem Van Kahvaltı ismini koruyacağız hem de dünya markası olan Van Kahvaltısı marka değerinin el ayağa düşmemesi için hep birlikte çaba göstereceğiz. Basının da büyük desteğini alarak, Belediye Zabıtaları ile iş birliği içerisine girerek, Van TSO tarafından verilen “Van Kahvaltısı işletme yetki belgesi” bulunmayan işletmelerin önüne geçmek” olduğunu söyleyen Takva, hep birlikte değerlerimize sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

 

Önemli konu ile ilgili, önemli açıklamalarda bulunan Sütçü Kenan Kahvaltı Salonu yetkilisi Kenan Çoşkun, işin ehli olmayan, hazır ürünlerle sözde Van Kahvaltısı hizmeti sunan bazı işletmelerin, kahvaltı kültürüne zarar verdiğini, önlem alınmadığı takdirde Van’a has bu önemli kültürün yok olmakla yüz yüze kalacağını söyledi.

Van Kahvaltısının bazı işletmelerin para kazanma hırsına kurban edilemeyecek ölçüde önemli olduğuna değinen Coşkun, bunun önleminin acilen alınması gerektiğini kaydetti. Van Valiliğine ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne çağrıda buluna Sütçü Kenan, sözde Van Kahvaltısı hizmeti yapan işletmelerin bu vurdum duymazlıklarından dolayı çok sayıda şikayet aldıklarını ifade ederek, bir kültürün bilerek birileri tarafından yok edilmeye çalışıldığını belirtti.

Van’a gelen turistlerin, ilk işinin Van Kahvaltısı yapmak olduğunu, bunun da Van’a önemli bir katma değer kattığına değinen Sütçü Kenan, Van Kahvaltısına zarar veren her faaliyetin durdurulması gerektiğini vurguladı.

Aksi takdirde, bunun sorumluluğunun her kese ait olacağına söyleyen Sütçü Kenan, Van’a özgü bir değerin, heba edilmeye çalışıldığını kaydetti.

VALİLİK ACİLEN KONUYA MÜDAHALE ETMELİDİR!

Son bir iki yılda Van Kahvaltısı gibi bir değerin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığından söz eden Coşkun, hijyenik olmayan ürünler, kalitesiz hizmet veren yeni iş yerleri ve il dışında da Van Kahvaltısı adı altında açılan kalitesiz ve düzensiz yerlerin bu sektöre ağır darbe vurduğunu söyledi.

Sütçü kenan, “Valilik ve İl Kültür Müdürlüğü bu konuya acilen müdahale etmelidir. Vana gelen Turistler Van kahvaltısı yapmak istiyor. Ama Van kahvaltı kültürünü bilmeyen birçok işletme, marketlerden aldıkları paketlenmiş ürünleri Van Kahvaltısı adı altında misafirlere sunuyor. Birçok misafirden bu konuda şikayetler alıyoruz.  Biz Van Kahvaltısını tanıtmak adına mücadele ederken, Van kahvaltısı yaptık ve memnun kalmadık diyen çok sayıda misafirle karşılaşıyoruz.

Amacı sadece para kazanma olan birçok işletme, bizlerin Van Kahvaltısı adına yaptığımız her şeyi yıkıyor, itibarsızlaştırıyor. Van Kahvaltısı günümüzde organik ve temiz gıdanın sembolüdür. Van Kahvaltısı, birkaç kendini bilmez işletmenin, para hırsına kurban edilmeyecek kadar değerlidir ve  önemlidir. Van Kahvaltı kültürüne zarar veren her türlü faaliyet engellenmelidir” diyerek yetkililerden ‘acil kod’ ile önlem alınması gerektiğini belirtti.