Sakarya'da bir baba ve oğlunun önlerinin kesildiği, babanın "Kürt'üz" yanıtını vermesi üzerine öldürüldüğü iddialarıyla ilgili Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, "Cinayet olayı çarpıtıldı. İtibar etmeyin" ifadesini kullanıldı.

Sakarya'nın Hendek ilçesinde, H.U.'nun yolda yürürken tartışmasının ardından tabancasını ateşlemesi sonucu babayı öldürmesi, oğlunu ise yaralamasıyla ilgili 'ırkçı tartışma' iddiaları üzerine valilikten açıklama yapıldı. Açıklamada, "Toplumu ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya yönelik bu tür maksatlı ve asılsız haber ve beyanlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

 SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 16 Aralık günü gecesi alkollü olduğu iddia edilen H.U., yolda yürürken tartıştığı Kadir Sakçı (38) ve oğlu Burhan Sakçı'yı (16) kurşun yağmuruna tutmuş, olayda baba ölürken, oğlu yaralanmıştı. Olaydan 1 hafta sonra sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde, konunun 'ırkçı tartışma'dan kaynakladığı yönünde iddialar ortaya atıldı. 'Kürt müsünüz dedi, sonra vurdu' iddiaları, dün gece saatlerinde sosyal medyada gündem oldu.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI: İDDİALARA İTİBAR ETMEYİN

Bu iddialar üzerine açıklama yapan Sakarya Valiliği, söylentileri yalanladı. Açıklamada olayın 'ırkçı tartışma' sebebiyle gerçekleşmediğinin kanıtlarla doğrulandığı belirtilerek şöyle denildi: "Kimi basın organlarında ve sosyal medya hesaplarında; ilimiz Hendek ilçesinde 16 Aralık günü meydana gelen cinayet olayının sebebinin çarpıtılarak, 'etnik bir nedenden kaynaklanmış gibi algı yaratılmaya çalışılmasının' gerçekle hiçbir alakası yoktur. Olayda her iki tarafın da önceden birbirlerini kesinlikle tanımadıkları, alkollü olan ve pek çok suçtan sabıkası bulunan zanlının yüksek sesle ve küfürlü konuşması üzerine ikaz edildiği için çıkan tartışmaya bağlı olarak bu müessif hadisenin yaşandığı tanık beyanlarından açıkça anlaşılmıştır.

Cinayet faili olaydan sonra güvenlik görevlilerimizin ısrarlı takibi sonucunda Bursa ilinde yakalanarak tutuklanmıştır. Sosyal medyada yer aldığı şekilde tahkikatın hiçbir aşamasında belirtilen türden bir ifade mevcut değildir. Toplumu ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya yönelik bu tür maksatlı ve asılsız haber ve beyanlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz."

SAKARYALI VATANDAŞLAR DA TEPKİLİ

Bu arada, Sakaryalı vatandaşlar da sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, ırkçılık iddialarına tepki gösterdi. kaynak ajanslar...