Van AFAD  İl Müdürü Osman Uçar, kurtulduğuna değil, hayatlarını kaybedenler çok üzüldüğünü belirtti.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde, Bahçesaray yolunda büyük bir çığ felaketi yaşanmıştı.

Van- Bahçesaray karayolunun 33.KM sinde meydana gelen çığ felaketi, ülkeyi yassa boğdu. İki gün ard arda yaşanan iki çığ felaketi, toplamda 41 kişinin canına mal oldu. Halende çığ altında kalanların olabileceği söyleniyor.

Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar, ekip arkadaşlarını yalnız bırakmamak anlamında, olayın yaşandığı alana intikal etmiş, ve çığ altında kalanları sağ kurtarabilmek anlamında, elinden gelen bütün çabayı gösterdi. İkinci bir çığ faciasının meydana gelmesiyle, AFAD il Müdürü Osman Uçar'da, yoğun kar kitlelerinin altında kaldı. Yaklaşık 300 metre savrulan Uçar, üzerine düşen karları, kendi imkanları ile elleriyle parçalaya parçalaya çıkabildi. Van Bölge  Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret ettiğimiz Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar, duygu dolu cümlelerle, felaketin yaşandığı olay hakkında kısa bilgiler aktardı. Vücudunda oluşan kırık ve şişkinlerin yanı sıra, vücudunun birçok yerinde ise, kan sıkışmasından ötürü morlukların olduğu Uçar'ın, genel itibari ile sağlık durumu iyi.  

Ölümle-yaşam arasında gelgit yaşayan Uçar, kendisinin kurtulduğuna sevinmediğini aksine, hayatlarını kaybeden arkadaşlarına üzüldüğünü belirtti. Cep telefonunun olay yerinde çığın altında kaldığını belirten Uçar, kendisini arayan kişilere, cevap verebilme şansının olmadığını söyleyerek, kendisini soran, ziyaret eden, selam gönderen herkese çok teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33’üncü kilometresinde çığın düştüğü bölgede kar altında kalan kişileri arama çalışmaları devam ediyor. Üçüncü çığ tehlikesine karşı durdurulan arama çalışmaları sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Çığın altında bir kişinin daha kalmış olabileceği gelen bilgiler arasında yer aldı. Vanhavadis.com

OSMAN UÇAR KİMDİR?

1971 yılında Van’ın Edremit ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Edremit ilçesinde tamamladı ve 1989 yılında Van Endüstri Meslek Lisesi’nde mezun oldu.

Aynı yıl Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Erciş Şeker fabrikasında teknik kadroda çalışmaya başladı. 1998 yılında Erciş Şeker fabrikasında ayrılarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde göreve başladı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin çeşitli birimlerde idari, teknik ve yöneticilik(yüksekokul sekreterliği) kadrolarında görev yaptı, çesitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2003 yılında Van Meslek Yüksekokulu Mob. İç Tasarım bölümü, ardından 2011 yılında ise Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi-İktisat bölümünden mezun oldu. 10 Ağustos 2015 tarihi itibariyle de Van AFAD İl Müdürü olarak atanmış olan Osman Uçar, evli ve 4 çocuk babasıdır. vanhavadis.com