“2018-2019 yıllı Gebe ve Bebek izlenimleri, Anne Bebek ölümleri il değerlendirme toplantısı İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şebnem Kartal. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan yardımcıları Dr. Fatih Taman, Büşra Tapan Soğanda, İlçe Sağlık Müdürleri, Toplum Sağlık Merkezi ve Aile Sağlık Merkezi sorumluları katıldı.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Aile hekimlerimiz işlerini laikiyle yapmaları gerekiyor yaptıklarına da inanıyorum, İl Sağlık Müdürlüğü olarak Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız ile yürütülen çalışmalar doğrultusunda, her ay bir araya gelerek 2018 yıllına ait anne ve bebek ölümlerinin analizlerini çıkararak bu doğrultuda, 2019 yılı içersinde aile hekimlerimizi aktif çalışmaları yönünde sahaya çıkmalarını ve ailelerimizi takibe almaları konusunda uyarıda bulunmalarını isteyeceğiz.

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Ayrıca aile hekimlerimize bir görev daha düşmekte, “Aşı reddinin geri dönüşü olmayan problemlere yol açabileceğini dikkat çekti.”

Aşı reddinin ciddi ve geri dönüşü olmayan problemlere yol açacağı konusunda uyaran Doç. Dr. Sünnetçioğlu, aile hekimleri tarafından ailelere bilgilendirme yapmalarını istedi.

Toplantı Gebe ve Bebek izlenimleri, Anne ve bebek ölümlerini önlemeye yönelik soru cevap şeklinde kalıcı olarak alınacak önlemler ele alındı.