SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ?

 

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es- Serrac, saat 18:00 ile 06:00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında bütün Libya topraklarında, 18.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Uygulamanın pazar gününden itibaren başlayacağı bildirilen açıklamada, önlemler çerçevesinde kafeler, eğlence yerleri ve düğün salonları gibi mekanların tamamen kapatılacağı, toplu taşıt araçlarının kullanımının yasaklanacağı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağının geçerli olmadığı saatlerde sadece akaryakıt istasyonları, ekmek fırınları ve marketlerin açık olacağı kaydedildi.

Türkiye’de ise Gazeteci Mehmet Acet'in moderatörlüğünü yaptığı Başkent Kulusi programına konuk olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüse ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Ceyhan, sokağa çıkma yasağı ile ilgili, "Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanmasıdır.

65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir.

Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz." dedi.