Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplatısı sonrası açıklama yaptı. Koca, koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını gösteren il bazlı bir harita paylaştı.

Koronavirüs vaka sayılarını bütün illerde görüldüğünü açıklayan Koca, "Bütün illerimizde bu virüsün olduğunu biliyoruz. En çok vaka İstanbul'da. İstanbul'daki vaka sayısı 8 bin 852. Vakaların yüzde 60'i istanbul'da. İstanbul'u İzmir, Ankara, Kocaeli izliyor. En çok vefat olan ilk 10 il: İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Adana, Sakarya. Ölenlerin yüzde 80'i 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişiler." ifadelerini kullandı.

EN VAKA GÖRÜLEN 10 İL
İstanbul 8.852, İzmir 853, Ankara 712, Konya 584, Kocaeli 410, Isparta 268, Sakarya 207, Adana 197, Bursa 135, Samsun 112.

"TOPLAM 39 İLİMİZDE CAN KAYBI VAR"
Bakan Koca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Toplam 39 ilde can kaybı var. 42 ilde vefat eden hasta yok.Kayıplarımızın ağırlığı İstanbul ve İzmir'de. 60 yaşın üstünde %75'i yoğun bakımda. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69'u tansiyon hastası. Yoğum bakımdaki hastalarımızın %63.3 yine tansiyon hastası. Bizim şu dönemde kronik ve alt hastılğı olan ve 65 yaş üstü vatandaşımızın daha yüksek riskli olduğunu görüyoruz. O nedenle bu gruptaki vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları, kendilerinini izole etmeleri için bu tabloyu gösteriyorum. Sağlık çalışanlarımıza ve Bilim Kurulumuza güvenelim. Can kayıplarını önleme yolu tedbirdir. Dışarı çıkmayalım virüse fırsat vermeyelim.

Van'da vaka sayısı kaç?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili paylaştığı verilere göre Van'daki vaka sayısı 20'yi geçti. Vaka sayısının Van'da her geçen gün artarak yükseldiği gözlemlendi.

Van'da can kaybı var mı?

Bakan Fahrettin Koca, paylaştığı grafiklerde Doğu Anadolu'da Van da dahil hiçbir ilde koronavirüsten ölüm olmadığı görüldü. Bakan Koca Van'da ölü olmadığını paylaşırken, kentteki bazı internet haber siteleri koronavirüsten 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE EN ÇOK ÖLÜM YAŞANAN 10 İL
İstanbul: 117, İzmir: 18, Kocaeli: 8, Ankara: 7, Konya: 7, Zonguldak: 5, Trabzon: 5, Balıkesir: 5, Adana: 3, Sakarya: 3