HDP Van Milletvekili Murat sarısaç konu ilgili yaptığı açıklamada; "Yurttaşlar tarafından tarafımıza ulaştırılan bilgilere göre; Van’da İkinisan Ortaokulu’nda görevli Rukiye Kılıç isimli öğretmen sosyal medya hesabı üzerinden ırkçı paylaşımlarda bulunmuştur. Söz konusu öğretmenin @RukiyeGS_90 twitter hesabından “Bu öğrencilerden soldakinin adı Arjin. Geçtiğimiz ay annesinin durumuna baktım sürekli bir hdp bayrağı ve hdp paylaşımları. Şimdi dedim çocuğun beyninide yıkarlar.

İş başa düştü bayrak şiirini ezberlemeyi zorunlu kıldım. Sonuç sınıfın en güzel okuyanı. Yaş 5” paylaşımında bulunduğu görülmüştür. Van kamuoyu ve öğrenci velilerinin tepkileri üzerine önce Twitter hesabını korumalı hale getirmiş, daha sonra da kapatmıştır.

Rukiye Kılıç isimli öğretmenin öğrenci velilerini fişleyerek okul öncesi eğitim çağındaki çocuklara buna göre yaklaştığı anlaşılmaktadır. Bunu da Van’da birinci ve ülke genelinde üçüncü büyük parti olan HDP’yi illegal gösterme gibi bir işgüzarlıkla yapmaktadır.

Bu sözde öğretmenin yaklaşımı, 2017 yılında Şırnak’ta sınıfa “Kürtçe konuşmayacağım.” yazısını asan öğretmeni akla getirmektedir. Çünkü böyle yaklaşımlar, Kürt coğrafyasında Kürtlüğü ve Kürtçeyi halen yadırgamakta ve çocuklara ideolojilerini empoze etmeye çalışmaktadırlar.

Kürt çocuklarına yönelik böylesi yaklaşımlar; yapboza çevrilen eğitim sisteminde kin ve nefret söylemlerine karşı yeterli ve caydırıcı önlemlerin alınmadığını göstermektedir. Oysa eğitim beden, zihin, ruh ve duygu açısından dengeli bir gelişimi öngörürken bunun bir ilkesi olarak da insan haklarına saygıyı esas alır.

Çünkü öğretmenlerin en temel görevi, değerler eğitimi kapsamında çocuklara hoşgörüyü anlatmaktır. Buna karşın yaşanan ırkçı örnekler, okullarda AKP’nin siyasal kadrolaşmasının vardığı boyutu ve bunun bazı öğretmenler tarafından siyasal amaçlarla nasıl kullanıldığını ortaya koymaktadır" diyen Mv sarısaç; 

  

Bu bağlamda;

1 - Van’da İkinisan Ortaokulu’nda görevli Rukiye Kılıç isimli öğretmen ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa, açılacak mıdır?

2 – Söz konusu öğretmenin velileri fişleyen yaklaşımı ve çocuklara yönelik uygulamaları hakkında herhangi bir şikayet tarafınıza ulaşmış mıdır?

3 - Rukiye Kılıç isimli öğretmenin üyesi olduğu herhangi bir vakıf, dernek ve sendika bulunmakta mıdır?

4 – Söz konusu öğretmenin sosyal medyada yer alan paylaşımları, eğitim müfredatı ve mevzuatına göre suç teşkil etmekte midir?

5 – İkinisan İlkokulu yönetiminin söz konusu öğretmenin ırkçı yaklaşımı konusunda bilgisi var mıdır?

6 - 2015 ve 2019 yıllarında öğrencileri kin ve nefrete yönlendirdiği, ırkçılık yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan öğretmenlerin sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir?

7 - Okullarda eğitsel hiçbir yönü olmayan, tamamen siyasal eğilimleri gösteren etkinliklerin yapılmaması ve ırkçı eğilimlerin önlenmesi amacıyla aldığınız tedbirler nelerdir?

şeklinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na cevaplaması üzere gensoru önergesi verdi.