Türkiye’nin birçok ilinden gelen basın yayın kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile, 3 gün boyunca gerçekleştirilecek olan toplantının, açılışında konuşan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Kavlak, Her ne kadar Suriyeli mülteciler konusu, gündemimizi oldukça meşgul etmiş olsa da, 400 bin civarında Suriye dışındaki uyruklar da Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Kavlak; "Türkiye’de toplamda 85 farklı ülkeden 400 binden fazla uluslararası koruma başvuru sahibi yer alıyor. 2011 yılında toplam sayı sadece 20 bindi. 2018 yılına geldiğimizde milyon kişiye yakın bir nüfusa ev sahipliği yapıyoruz. Bu nüfus Avrupa ülkeleri arasında bir sıralama yapıldığında 22. sırada geliyor. Bu da 7-8 Avrupa ülkesinden daha fazla bir nüfusun şu anda Türkiye’de yaşadığı anlamına geliyor” dedi.

“Türkiye Eylül ayı itibariyle 3 milyon 567 bin 658 Suriyeliyi ülkesinde ağırlamaktadır”

SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, dernek ve çalışmaları hakkında bir sunum yaptı. Günümüzde saniyede iki kişinin yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldığını belirten Kavlak, “Bu rakam dakikada 30 kişi ve günde 45 bin kişinin maalesef ki yerlerinden olduğu anlamına geliyor. Türkiye Eylül ayı itibariyle 3 milyon 567 bin 658 Suriyeliyi ülkesinde ağırlamaktadır. Şu anda Türkiye’nin neredeyse her ilinde Suriyeli nüfusu bulunuyor. Suriyeli sığınmacıların yanı sıra çokta gündeme gelmeyen toplamda 400 bine yakın 85 ülkeden gelen sığınmacı ve mülteciyi ağırlamaktayız” ifadelerini kullandı.

SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, “Sığınmacıların kalış sürelerine bağlı olarak görünürlüklerinin artması ve buna bağlı olarak da toplum içerisindeki etkileri her geçen gün çeşitli aşamalarda ortaya çıkmakta. Bu etkilerin basın mensupları ile etraflıca kamu yararına dayalı olarak değerlendirilmesi bizim için oldukça önemli. Dünyada 2013 yılından beri en fazla mülteci ağırlayan ülke konumumuzu sürdürmekteyiz.

Bu alanda en çok ihmal edilen konulardan biri de basın mensuplarının konu hakkında kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmesi ve toplumsal alandaki rolünün daha fazla öne çıkarılmasıdır. Geçmişte olduğu gibi bugün de 46 yıllık gazetecilik kimliği ile bize destek veren dünyanın gündemindeki göç konusunun Türkiye’de de basın ile değerlendirilmesine ön ayak olan Sayın Mehmet Akarca’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ile Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde sağlanan fonlar kapsamında 24 aylık bir projenin faaliyeti olan basın buluşmaları, tüm saha çalışmalarını tamamlayan ve destekleyen en önemli faaliyetlerimizden biri.

AB fonları çerçevesinde yürütülen projenin çalışanları adına Avrupa Birliği’ne vermiş olduğu desteklerden ötürü ayrıca teşekkürlerimizi sunarız. Proje ortağımız Mülteci Destek Derneği’ne ve yine işbirliğinden ötürü diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunar, Türkiye’nin dört bir yanından bizleri kırmayıp gelen siz değerli basın mensuplarına yeniden hoş geldiniz der, saygılar sunarım” diyerek programa katılanlara teşekkür etti.

 Avrupa’ya gitmiş olsalardı ekonomileri tepetaklak olurdu:
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, ülkemizin 4 milyon mülteciyi misafir ettiğini ve Türkiye’nin Avrupa ile Amerika’ya insanlık dersi verdiğini belirterek, “ 4 Milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. Bunu Avrupalılar anlamıyor. Siyasetçiler anlıyor fakat endişe de duyuyorlar, bize gelirseler diye…

Avrupa’ya Amerika’ya gitmiş olsalardı ekonomileri tepetaklak olurdu. Bizim feveran etmemizin nedeni, insan sevgisi, misafirperver olmamızdır. Biz dünyaya insanlık dersi verdik. Televizyonlarda gördük, çocuğuyla koşan mülteciye çelme takan gazeteciler var. Demek ki, gerçek aşkı, sevgili bilen bizmişiz…

Bunu dünyaya gösterdik. Bunların da 40 milyar dolardan fazla para harcadık.  Yemeleri, içmeleri, eğitimleri, sağlık meseleleri, bu büyük projenin altından Türkiye kalktı. Ülkelerinde durum normale döndüklerinde, ülkelerine geri dönecekler. Bu Türkiye’nin çok lehine olacaktır.  Basın büyük bir hassasiyetle ülke çıkarlarını görür. Bizimki kadar bağımsız bir medya Avrupa’da bile yok. İstisnaların dışında politikacıların güdümünde” diye konuştu.

Türkiye son 4 yılda dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır:
UNHCR Türkiye Dış İlişkiler Görevlisi ve Sözcüsü Selin Ünal ise, “Dünyada başka bir ülkenin korumasına altında 25,4 milyon mülteci bulunuyor. Dünyada 193 ülke, mültecilerin sığınma anlaşması yapmıştır. Bunlar genelde, gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde mülteciler yer alıyor.

Afganistan ve Suriye’de mülteci ülkelerine terk ediyor. Türkiye son 4 yılda dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye mülteci konusunda, çok önemli bir hoşgörü gösterdi. Aynı hassasiyeti diğer ülkelerin de göstermesi gerekiyor” dedi. VanHavadis/Ankara