KHK ile ihraç edilen önceki dönem Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Öner Yiğit, boş durmadı adeta demokrasi dersi veren bir kitap yazdı.

Demokrasi perspektifinde yerelde demokratik siyaset (Kanun-Mevzuat-Yorum) kitabını yazan Öner Yiğit, son dönemlerde yaşananlara ilişkin, bütün kanunların, yasaların, mevzuatların birbirine karıştığını söyledi.

KHK ile ihraç edilen önceki dönem Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Öner Yiğit’in yazdığı ve piyasada satışa sunulan kitabin, KHK ile satışının durdurulacağı yada durdurulamayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Doğu ve Güneydoğuda, Belediye  Başkanları görevden alındı, yerlerine kayyumlar atandı, Belediye meclisleri feshedildi.

Ankara, İstanbul, Bursa gibi metropollerde de uygulanan bir yöntem oldu.

Ancak doğu ile batı arasındaki uygulamalarda da çok ciddi farklılıklar oluştuğunu söyleyen Yiğit,  Melih Gökçek ve Kadir Topbaş'ın yerlerine kayyum atanırken belediyeler feshedilmediğini, Belediye meclisleri kendi aralarında yeni başkanlar seçtiğini, HDP' li belediyelere yönelik ise bu tutumun ortaya konulmadığını ifade eden Yiğit’in bu tür ince detayları kitaplaştırması, kamuoyunda ilk günden itibaren büyük yankı buldu. 

KHK’li Yiğit, Büyükşehir belediyelerinin kurulmasının ardından kapatılan belde, belediyelerinin bölgelerinde sunulan hizmetlerin kalitesindeki değişimi kamu Yönetimi’nin değişen paradigması gereği belde sakinlerinin perspektifinden ortaya koymaya çalışıldığı gibi konuları kitabında yer verdiği belirtildi.

Kayyım atamalarının gerekçeleri hukuksal olarak halen bir açıklamasının yapılmadığını ve bu konuyu kitabında detaylarıyla yazıldığı ifade edilen Yiğit’in piyasada sürdüğü kitabın akıbetinin nasıl olacağı ise merak konusu olmaya başladı.

Piyasada satışı yapılan ve oldukça büyük ilgi gören Kitabın KHK ile satışı durdurulacak mı yâda satışına devam edileceği ise henüz belli değil.

Elimize ulaşan bilgilerde “Demokrasi perspektifinde yerelde demokratik siyaset (Kanun-Mevzuat-Yorum)” adlı kitabın Van AVM Kika kitap cafede satıldığı belirtildi.