AK Parti cephesi bu kez işi çok daha ciddiye aldı. Van Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, ismini açıkladıktan sonra, tüm gözler İlçe Belediye Başkanlarına çevrildi.

İlçe Belediye Başkanı adaylığı konusunda, çok değişik ve çok farklı isimlerin ortaya atılmasından sonra, Genel Merkez tarafından yapılan çalışma ile, il ve ilçe düzeyinde yapılan çalışmalar arasında, farklılıklar meydana gelmesi nedeniyle, işler adeta çıkmaza girdi.

AK Parti Genel Merkezi tarafından oluşturulan özel bir ekiple, yapılan çalışmada, farklı isimlerin önplana çıkmasından dolayı, İlçe Belediye Başkan adaylarını belirleme tarihi bir kez daha ertelenmesine neden olduğu söylendi.

 Van Havadis Gazetesi'nin edindiği  bilgilere göre, titizlikle yapılacak olan çalışmalar neticesinde,  belirlenen isimler, 3 Ocak 2019 Tarihinde Başkan Erdoğan’ın onayına sunulacağı belirtildi. Daha sonra tek tek incelenecek isimler, 5 Ocak C. Tesi günü ise Başkan Erdoğan tarafından nihai karar verileceği ve isimlerin bu tarihte kamuoyuna sunulacağı iddia edildi.