Urartu Kalkınma ve Sivil toplum derneği Başkanı M. Nuri Kıpçak konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile 28.08.2018 tarihinde yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde İpekyolu Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüzün koordinesinde yetişkin bireylere yönelik olarak yürüttüğümüz sosyal ve kültürel kurs faaliyetlerimiz kapsamında hamd olsun ki yüzlerce insanımıza eğitim ölçeğinde katkıda bulunabildik.

İpekyolu Gençlik Merkezi Müdürlüğümüzün çocuk ve gençlerimize yönelik olarak sürdürdüğü takdire şayan hizmetlerden aldığımız feyz ile birlikte çocuk ve gençlerimizin geleceğine katkı sunabilme babında bizlerde kabul edilen “Sokaktan Bilime Yolculuk” projemiz kapsamında İpekyolu ilçemizde bulunan çocuklar ile gençlerimizin yetenek, ilgi ve değerlerini sergileyebilmelerine imkân oluşturulmasına, netice itibarı ile kaliteli bireylerin yetiştirilebilmesine bir nebzede olsa katkı sunabilmeyi umuyoruz.

Bu vesile ile dilencilik yapmaya zorlanılan, ayakkabı boyacılığı yaptırılan, trafik ışıklarında araç camı silmeye teşvik edilen, peçete vb. ürünler sattırılan, sokakta çalışmak zorunda bırakılan, okula devam edemeyen çocuk ve gençlere yönelik olarak işbirliğinde olduğumuz kurumlarımız ile birlikte beceri ve hobi atölyelerinde çocuklarımızın eğitim ve öğretim saatleri dışında kaliteli vakit geçirebilmelerine imkân sağlayarak kişisel ve mesleki gelişimlerine destekçi olma amacı taşımaktayız.

Çocuk ve gençlerimizi her türlü madde bağımlılıklarından, sokaklarda maruz kalabilecekleri her çeşit tehlikelerden, yaşamlarını karartacak yanlışlardan muhafaza edebilme çerçevesinde ve özellikle topluma yararlı bireyler olabilmeleri yönünde devletimizin sağladığı sosyal, kültürel, sportif, mesleki vb. her tür imkânlardan ve hizmetlerden istifade edebilmelerine teşvik etme, yol gösterici olabilme amacı gütmekteyiz.

Urartu Kalkınma Sivil Toplum ve Diyalog Derneğimizin “Sokaktan Bilime Yolculuk” projesi çalışmaları dâhilin de bizlerden yana kurumsal bağlamda desteklerini esirgemeyeceğini bildiğimiz ve koordineli olarak işbirliği içeresinde bulunacağımız İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile İpekyolu Gençlik Merkezi Müdürlüğü’nün tüm kadirşinas idarecilerine ve personellerine teşekkür ediyorum.

İyi ve nitelikli bir eğitimin aydınlık geleceğe açılan en önemli kapı olduğu şiarı ile çocuk ve gençlerimizin aydınlık gelecekleri adına her tür imkânı seferber eden devlet büyüklerimize, İçişleri Bakanlığımıza, bilahare Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğümüzün idareci ve personellerine şahsım ve temsil ettiğim Urartu-Der adına canı gönülden teşekkür ediyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Rabbim devletimizi baki kılsın, yar ve yardımcımız olsun inşallah" dedi.