Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez Eylül ayının ikinci haftasında Ermeniler için ibadete açılan Akdamar kilisesi, bu yıl yedinci kez ayin yapılmasına izin verildi.

Van’da Ayine katılmak üzere yurt içi ve Yurt dışından Van’a gelen çok sayıda kişi Gevaş ilçesindeki Akdamar İskelesi'nden teknelerle adaya ulaştı.

Ermeni din adamlarıyla adaya gelen Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan vatandaşlarla bol bol sohbet etti. Adada Mum yakan Episkopos din adamları ile birlikte dua  etti.

Sahak Maşalyan'ın yönettiği ayin sonrasında açıklama yapan Van Valisi  ve aynı zamanda VAn Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Surp Haç Kilisesi'nin Ermeni halkı açısından büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

 Van Valisi Mehmet Emin Bilmez; "Ermeniler burayı ziyaret etmeyi dini bir vecibe olarak görüyor. 1915 yılındaki Rus işgalinin ardından ayine kapatılan kilise 2005 yılında restore edilerek 2007 yılında da anıt müze olarak hizmet vermeye başladı. 2010 yılında 95 yıl aradan sonra ilk kez kutsal haç kilisesi ilk ayine ev sahipliği yapmaya başladı.  Büyük ilgi gören ayine katılım her yıl artarak devam ediyor. Yıllardır Ermeni kardeşlerimizle Anadolu topraklarında ortak bir tarih ve kültürü yaşıyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de Ermeni kardeşlerimizin hem ibadet özgürlüklerine hem de kültürel değerlerine saygı göstermeye devam edeceğiz” diyerek, Akdamar Kilisesinin önemine ve ayrı dinlere mensup kişilerin ibadet yapma hakkına saygı duyulması konusuna dikkat çekti.

Maşalyan, Van halkına misafirperverliklerinden dolayı müteşekkir olduğunu belirterek, Türkiye devleti büyüklerine teşekkür ettiğini vurguladı.

Sahak Maşalyan; "Akdamar Adası'nda gerçekleştirilen itinalı çalışmalara şahit oluyor, imar ve çevre düzenlemesindeki çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Büyük bütçe ayrılarak adaya çektirilen su hattı, verilen önemin en büyük göstergelerinden biridir. Van Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin turizm gözü haline gelmiş, Akdamar Adası ise göz bebeği olmuştur.  İnsanlık mirasının korunması ve tanıtılması, hepimizin ortak sorumluluğu olması gerekir" diyen Maşalyan, ayine ilgi gösteren ve katılım sağlayan herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Farklı bir program için Van’da bulunan Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, ayinin, dostluklara, tanışıklıklara ve güzelliklere vesile olmasını temenni ettiğini dile getirdi. Günay, “bundan 9 yıl önce Akdamar Kilisesinin ayine açılması konusunda, benim dönemime ve Kilisenin ayine açılmasında benim imzamın olmasından dolayı ayrıca mutluluk duyduğumu belirtmek isterim”” diyerek, kültürlerin kaynaşması barışa giden en etkili yol olduğunu belirtti. 7. Kez ayine açılan törende, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekili İrfan Kartal, Kültür Ve Turizm Eski Bakanlarından Ertuğrul Günay, Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Hamdullah Şevli, Van Vali Yardımcısı Ferhat Atar, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, Doğu Anadolu Basın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yazlık, Dostluk Grubu dönem Başkanı Mehmet Avcı, İşadamları, STK temsilcileri ve çok sayıda Ermeni ve Türkiye halkı katıldı.