Ermenistan Parlamentosunda ay başında muhalif partilerin bir araya gelerek erken seçimi engelleyen kararı kabul etmesi üzerine Başbakan Nikol Paşinyan, erken seçimin önünü kapatan karara karşı parlamentonun dağılması için istifa etmişti. Ermenistan parlamentosu, Paşinyan’ın istifasının ardından başbakan seçmek için bugün ikinci kez oturum gerçekleştirildi. Paşinyan’ın bugün ve tek aday olduğu oturumda parlamento yeni başbakanı seçemedi. Oylamanın başarısız olmasıyla Ermenistan Parlamentosu dağılacak ve ülke erken seçime gidecek.

ERMENİSTAN YASALARI
Ermenistan yasalarına göre, parlamentoda yapılan seçimde ilk turda başbakan seçilmezse, 7 gün sonra ikinci tur seçim yapılıyor. İkinci tura milletvekillerinin en az 3’te 1’nin gösterdiği adaylar katılabiliyor. Yasalara göre, ikinci turda da başbakan seçilememesi durumunda parlamento dağılıyor ve ülkede erken seçime gidiliyor.

Milletvekili seçimleri, parlamento dağıldıktan en erken 30, en geç 45 gün sonra yapılıyor. Yeni parlamentonun oluşturulmasına kadar geçici başbakan ve hükümet görevlerine devam ediyor.

Eski bir gazeteci olan 43 yaşındaki Paşinyan, dönemin başbakanı Serj Sarkisyan’ın istifa etmesi üzerine Mayıs ayında Başbakanlık görevine başlamıştı. Paşinyan, Ermenistan’da erken genel seçim yapılması amacıyla 16 Ekim’de istifa etmişti.