Tuşba Belediyesi’nin Geleneksel Van Evleri yanında bulunan ve bir firma tarafından işletilen Taş Kafe’de düzenlenen kahvaltı programında, Belediye Başkanı Salih Akman, Başkan Yardımcısı Necati Yertürk ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şabettin Akkuş, Van’da görev yapan haber ajansları, yerel gazete, radyo, ulusal gazete ile internet haber sitelerinin temsilcileriyle bir araya geldiler.

Oldukça sıcak bir ortamda geçen ve basın mensupların büyük ilgi gösterdiği toplantıda, çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Salih Akman, Tuşba Belediyesi olarak çok güzel projeler üretip hayata geçirdiklerini ifade etti. Bu projeleri hayata geçirirken basın mensuplarından büyük destek aldıklarını ve tanıtımında da aynı desteği beklediklerini vurgulayan Başkan Akman, bakanlıklar nezdinde yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

TUŞBA’YA İKİNCİ PLAJ

Akköprü Mahallesi’nde bulunan Toprak Kale bölgesinde mesire ve piknik alanı yapımı için bakanlıktan söz aldıklarını ifade eden Başkan Akman, İskele Sahil Yolu, İstasyon Mahallesi Semt Çarşısı, Ağartı Halk Plajı, yapılması planlanan 24 adet semt sahası hakkında bilgi verdi. Başkan Akman, “Bildiğiniz üzere bölgenin tek mavi bayraklı halk plajı belediyemiz tarafından hayata geçirilmişti. İlginin çok fazla olmasından dolayı hemen ikinci plaj çalışmasının startını verdik. Bakanlığımızın desteği ile inşallah kısa süre sonra onu da hayata geçireceğiz” dedi.

ARAZİ SORUNU ÇÖZDÜĞÜMÜZDE MİLLET BAHÇESİ’NİN STARTINI VERİYORUZ

İskele ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında mülkiyeti Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’ne ait olan arazi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşmeler yaptıklarını dile getiren Başkan Akman, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin de kendilerine ‘Millet Bahçesi’ için üniversite alanında yol ve arazi verdiğini dile getirdi.

Arazi sorununu çözmeleri durumunda ‘Millet Bahçesi’nin yapımına hemen başlayacaklarını kaydeden Başkan Akman, “Yaklaşık 4 ay içerisinde hazırladığımız 120-130 milyonluk projelerin büyük bir kısmına destek aldık. İnşallah diğerleri içinde aldığımız destek sözünü bir an önce hayata geçiririz” şeklinde konuştu.