Moloko cafe’de  düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Edremit  belediye başkan adayı Av. İsmail Say, seçim çalışması hakkında önemli bilgiler aktardı.  

Av. İsmail  Say yaptığı açıklamada;  "19 Ocak 2019 tarihinde  resmi olarak Edremit Belediye Başkan Adaylığı tarafımıza tevdi edildi. O günden itibaren gerek il ilçe teşkilatımız, gerekse sahadaki arkadaşlarımızla birlikte  çalışmalarımıza başladık. Sizlerle de bugün bir araya geliş amacımız istişare etmek, sorularınızı almak, kısmen sahayla ilgili, çalışmalarımızla ilgili ve belediyecilik anlayışımızla ilgili istişarelerde bulunmak, nasip olursa proje çalışmalarımız netleştiğinde ise,  proje çalışmalarımızı sizlere sunmak ve tanıtmak anlamında, tekrar bir araya gelmeyi düşünüyoruz. 

Biz gerek seçim öncesinde, gerekse seçim sonrasında nasip olur belediye başkanlığı görevi tarafımıza tevdi edilirse, halkımız tarafından sizlerle çok sıkı diyaloglar halinde olacağız.  Sizlerin tavsiyelerini, eleştirilerini ve dikkat çektiğiniz noktalara, bizde dikkat çekeceğiz. Çünkü sizlerin üçüncü göz olduğunuzun farkındayım. Bu anlamda her birinizle ayrı ayrı hukukum olmakla birlikte mesleğiniz itibariyle de mesleğinizin de önemini, bugün haberciliğin neleri değiştirdiğini özellikle iletişim çağında olmamız nedeniyle, bir haberin neleri değiştirdiğinin hepimiz farkındayız.

Bir çirkin olayın bir yasayı değiştirebilecek kadar kamuoyunun gündemine taşınmasından tutunda, bir iftiranın bir profesörün, bir rektörün, bir hocanın hayatını karartabileceğine kadar bu toplum birçok şeye şahit oldu. Burada biz üzerimize düşen şeffaflık adalet ve eşitlik ilkesine vurgu yaparken sizden de, tek ricam şu! “Kendinizi haberi yapılan kişinin ya da kurumun yerine koymanızı istiyorum.” Eğer! Vicdanen rahatsanız bu en doğal hakkınız ve kamuoyunun bilgilendirilmesi anlamında en kutsal görev. Basınla ilişkimiz, basınla bakışımız bu çünkü iletişim çağındayız, sosyal medya denilen iyi kullanıldığında çok iyi bir İngiliz anahtarı, kötü kullanıldığında bir canavarla karşı karşıyayız. Sosyal medyada bir insanı linç edebiliyorsunuz, yine sosyal medyada bir sıkıntıya çözüm bulabiliyorsunuz, böyle bir çağda yaşıyoruz” diyen Av. İsmail Say, Belediyecilik anlayışını birkaç başlık altında  paylaşmak istediğini belirtti.

 

Her zaman biz vurgusunu kullanmaya dikkat ettiğini söyleyen Av. Say; “Birincisi ben gerek hukuk hayatımda, gerekse iş hayatım da “ ben vurgusunu değil, biz vurgusunu” paydaşlarımla, iş ortaklarımla ve iş arkadaşlarımla “biz” vurgusunu yapan bir kardeşinizim. Biz belediyecilikte de biz olacağız bu bizin içinde sizlerde varsınız. Hiçbir ayırım gözetmeden bu şehirde yaşayan bu toprakta yaşayan bu topraklara faydalı olma niyetinde olan herkes bizim o “biz” parantezinin içindedir.

İkincisi biliyorsunuz! Van Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu çeşitli teşvik programlarında 6’ıncı bölge olarak bilinen  yatırım yapmak anlamında teşvik paketleri dahilinde bulunan cazibe merkez alanları.  

Biz Edremit Belediyesi olarak Edremit’i ve Van’ı  7’inci bölge ilan ediyoruz.  7’inci bölge nedir? Siz eğer yatırımcıyı, iş adamını ve esnafı rahatlatmazsanız, ona güven vermezseniz, çalışma ortamını sağlıklı hale getirmezseniz istediğiniz kadar teşvik yapın, istediğiniz kadar teşvik verin İzmir’deki, İstanbul’daki, Antalya’daki adamı buraya getiremezsiniz. Bunu getirmek için gelen adamı geldiğine pişman ettirmemek anlamında, gerek ona müşavirlik yapma, gerek  aracılık etmek ve gerekse yatırım ortamı sağlamak anlamında, bunları gerekirse maddeler ve ilkelere koyarak 7’inci bölge manifestosunu açıklayacağız.

 Üçüncüsü ise,  yine belediyecilik ilkelerimizden biri kapısı açık belediyecilik yapacağız. Ulaşılabilir sadece belediye başkanı açısından söylemiyorum. Belediyenin tüm yetkilileri anlamında, ulaşılabilir bir belediyecilik anlayışı gerçekleştireceğiz. Vatandaş, iş adamı ya da her hangi bir belediyeyle işi olan herkes belediyeye ulaşabilecek. Yine bu başlıkta şöyle bir anlayışımız var.

Edremit’ti tamamıyla dolaşırken  sahada şunu gördüm.  Edremit sadece Edremit sahilinden ibaret değildir.  Edremit’i tüm Türkiye tanıyor ama neresiyle sahiliyle, vitriniyle, Van Gölüyle. Ama Edremit’in 60 kilometre uzak köyü var, 40 kilometre uzak alt yapısı olmayan köyü var, mahallesi var, ulaşım sıkıntılarının olduğu mahalleleri var.

Bu anlamda biz yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı 3’e böldük. 1’incisi acil eylem planı dediğimiz acil insanı ihtiyaçları çözeceğiz,  2’incisi orta vadede yapılması gerekenler, bunlar yatırım istihdamı artıracak, hamleler burada bir pozitif ayrımcılık yapacağız.

 istihdamı sağlayacak yatırımcılardan şöyle bir tek şartımız olacak, istihdam önceliğimizi Edremit’te ikâmet eden işsiz kardeşlerimize sağlayın.

Dördüncü madde olarak, sosyal belediyeciliği geliştireceğiz.

Beşinci başlığımız,  yine sahada gördüğümü söylüyorum maalesef 70-80 yıldır sistem işi bir pazarlığa çevirmiş, yani şunu verirsen oy veririm, bunu yapmazsan oy veririm böyle bir mantığa gelmişiz. Bir şekilde seçmen maalesef bu anlayışa gelmiş. Bir tarafın yapmadığı işi, öbür taraf malzeme yapıyor. Bir tarafın 10 tane vaad ettiği şeyin 9’unu yapsın birini yapmasın o birini diğer taraf malzeme yapabiliyor.

 Bu anlayışı elimizden geldiğince çözmeye çalışacağız. Çünkü çok büyük bir sistemden bahsediyoruz, alanda gezerken hiç kimseye bir vaatte bulunmuyorum. Her gün ortalama 2 köye gidiyorum be lügatimden vaad kelimesini çıkardım diyorum. Varsa bir söz vardır çalışma sözü vardır. Birlikte yapma sözü vardır ama vaad yoktur. çünkü vaad edip yapmadığınızda güveninizi yitiriyorsunuz ve sisteme zarar veriyor. Biz elimizden geldiğince, Edremit bölgesinde ve Van’da bu anlayışı yerleştirmeye çalışacağız ve hiçbir şekilde biz anlayış olarak söylüyorum.  19 Ocak öncesinde kalmayacağız.  19 Ocaktan önce yapılmayanları, eksik yapılanları not alacağız ama geçmişte kalmayacağız ki geleceği planlayabilelim, yapabilelim. Bu anlayıştayız inşallah projelerimiz ayrıntıları ve diğer çalışmalarımız netleştiğinde önümüzdeki günlerde projeler üzerinde tek tek konuşacağız” diyerek halkın dua ve desteklerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.