Geçtiğimiz günlerde, AK Parti Muradiye İlçe Kongresi’nde isminin bile listeye yazılmadığı eski ilçe Başkanı ve AK Parti Muradiye Belediye Başkan adayı İbrahim Vanlı, “Bana yapılan şerefsizliği kabul etmiyorum ve alçakça plaketi almıyorum” söylemi üzerine kongrede kavga çıktı.

Birbirlerine sandalyelerle ve yumruklarla saldıran Partililer kavgası sırasında çeşitli yerlerinden yaralandı.

Van/ Muradiye eski İlçe Başkanı ve Muradiye Belediye Başkan adayı İbrahim Vanlı kongrede yaptığı konuşmasında delegelere, “Bana yapılan bu şerefsizliği kabul etmiyorum” deyince tansiyon yükseldi.

Muradiye’de yapılan AK Parti ilçe kongresinde AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, seçimlerin ardından, kendisine teşekkür plaketi sunmak üzere eski İlçe Başkanı İbrahim Vanlı’yı sahneye davet etti.

Plaketi almadan önce, İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun elinde mikrofonu alan Eski ilçe Başkanı Vanlı; “Konuşmak benim de hakkım” diyerek söz istedi.  Vanlı yaptığı konuşmada “Ben, PKK’nın çarşıda gezdiği dönemlerde, FETÖ’nün devletin içinde olduğu bir dönemde mücadele ettim. Kobani olaylarını yaşadım, kardeşimi bu yolda kaybettim. Seçim döneminde bana saldıran PKK’lılar bu gün bu salonda oturuyor.  Bana haksızlık eden il başkanı ve teşkilatıdır. İl başkanı ve ilçe teşkilatı bana haksızlık etmiştir. Bana yapılan bu şerefsizliği kabul etmiyorum ve alçakça plaketi almıyorum” dedi. Daha sonra bu konuşmalar üzerine salonda başlayan kavga dışarıda devam etti. Emniyet güçlerinin araya girmesi sonucu ancak kavganın önüne geçilebildi.

Peki daha önce ne olmuştu ? 

Van'ın Muradiye İlçesi'nde referandum çalışmasından dönen Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Vanlı ile beraberindekilere, PKK'lılar tarafından saldırı düzenlendi. 

1 kişinin şehit, 1 kişinin de yaralandığı olay 2017 yılında gece saat 22.15 sıralarında Muradiye İlçesi Açıkyol Mahallesi'nde meydana geldi.

Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Vanlı, mahallede referandum çalışması yaptıktan sonra, beraberindeki partililer ve güvenlik korucularıyla iki araçla dönüşe geçti. Mezarlık bölgesine gelindiğinde, pusu kuran PKK'lılar, uzun namlulu silahlarla araçları çapraz ateşe aldı. Saldırıda İbrahim Vanlı'nın aracının önünde giden korumaları taşıyan araç, isabet aldı. Araçta  Başkan Vanlı'nın yeğeni  Adnan Vanlı şehit oldu, 1 akrabası da yaralanmıştı.

vanhavadis.com