Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular'a 'iftira' suçunu işledikleri iddiasıyla 12. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın yargılanmasına devam edildi. 2 yıldır Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmalara katılmayan Demirtaş, SEGBİS ile hakim karşısına çıkarak, “Susma hakkımı kullanmak istemiyorum. Kayseri’ye gelip yüz yüze iddialara cevap vermek istiyorum” dedi.

Kayseri 12. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu sanık Selahattin Demirtaş Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edilirken, tutuklu sanık Figen Yüksekdağ ise sağlık mazereti ile duruşmaya katılmadı. 2 çocuk babası 45 yaşındaki tutuklu sanık Selahattin Demirtaş, mesleğinin avukatlık olduğunu ve şu anda maddi geliri olmadığını beyan etti. Demirtaş mahkeme hakiminden iddianamenin baştan sona okunmasını talep etti.

Hakim iddianameyi okuyarak, 9 Mayıs 2015’te Yenidoğan Mahallesi’nde HDP seçim bürosuna gece yarısı saldırı olduğu ve büronun camlarının kırıldığı, HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağı’ın verdikleri dilekçe ile İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular’ın kayıtsız kaldığı ve olaylara azmettirici olacağı iddiasıyla soruşturma açılmasını talep etti. Yapılan soruşturma sonucu Kulular hakkında takipsizlik kararı verildiği ve Demirtaş ile Yüksekdağ’ın verdikleri dilekçe nedeniyle İbrahim Kulular’a ‘iftira’ suçu işlediklerinin anlaşıldığı görüşlerine yer verildiğini belirtti.
Tutuklu sanık Selahattin Demirtaş, “12 yıl parlamenterlik yaptım, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2 kez aday oldum, en büyük partilerin birinde eşbaşkanlık yaptım, mahkemede sanık olarak yargılanmam ciddi bir meseledir. Savunma için süre istiyorum” dedi.